Avamisajad pühadel

Kuidas ehitada pisikest majakest või onni?

Suvi on puhkuste ja väliste tegevuste harrastamise aeg. Miks mitte koos lastega meisterdada midagi põnevat? Panime kirja mõned mõtted, millest on hea lähtuda, kui plaanid suvekuudel püstitada aeda väikse hüti.

SUL ON VAJA:

 • lihtsasti kättesaadavat soodsat materjali (nt euroaluseid), naelu, puidukruve
 • haamrit
 • saagi
 • pliiatsit
 • loodi
 • kiviplokke
 • vettpidavat katusematerjali
 • ehitusnurki
 • kujutlusvõimet

ASUKOHT

Hea mõte on ehitada onn loodis, vett hästi läbilaskvale (nt kivisele) pinnasele- siis ei mädane põrand nii kiiresti läbi. Pikaajalisuse huvides võiks onn paikneda ka päikeselises kohas, kuna seal kuivab maapind pärast vihma kiiremini ära,.

PÕRAND

Põrandamaterjaliks sobivad hästi kaubaalused, mida saad hankida ladudest või ehitusplatsidelt. Kaval on paigutada põranda alla kindlad kiviblokid, mis kergitaks onni puitosa maapinnast vähemalt 10 cm.

STRUKTUU

Onni kandev struktuur tee toekamast puidust (ca 8×210 cm või suurematest prussidest). Seinte laudiseks sobib taas euroalustest saadav puit. Ole aluseid lõhkudes ettevaatlik naeltega!

90-kraadiste nurkade kinnitamiseks on lihtne kasutada tsingitud ehk roostekindlamad ehitusnurkasid. Teisi ühendusi on kõige mugavam luua parajate naeltega. Ohutuse ja turvalisuse nimel vali kindlasti sellise pikkusega naelad, mille otsad ei tungi ühenduskohtadest välja. Kindluse huvides võiks kasutada pigem rohkem kui vähem naelu. Laudu ristipõiki kasutades lisad ehitisele külgtugevust ja vastupidavust tuulele.

Katusematerjaliks sobib kenasti katuseplekk või lauad, mis on kaetud SBS rullmaterjaliga. Katusele laudise ehitamisel immuta prussid eelnevalt kaitsevahendiga, mis piirab mädaniku teket.

NB! Veendu kindlasti, et katus oleks tugevalt ülejäänud konstruktsiooni külge kinnitatud ega kujutaks endast ohtu (nt tugeva tuule tõttu).

KAITSE JA TURVALISUS

Ilmastiku eest kaitsmiseks on hea mõte katta onni puitosa (juba enne ehitamist) puidukaitsevahendiga– see pikendab puidu eluiga.

Tähtis on ka vaadata, et onni jalad oleksid kinnitatud kiviblokkidele viisil, mis välistaks onni kukkumise või viltu vajumise.

Enne kui onni kasutama asud, veendu, et see oleks kõigile turvaline- et kinnitusvahendid ei kujutaks mänguhoos lastele ohtu ning katuse- ja kandvate konstruktsioonide kinnitused on piisavad ehitise püsimiseks ka ekstreemsetes olukordades (nt tormine ilm või katusele ronivad lapsed).

JÄRVE KESKUSE TÖÖRIISTAMARKETIST LEIAD KÕIK EHITAMISEKS VAJLIKUD TÖÖRIISTAD

Peaaegu onn

Kui päris onni ehitamine tundub liiga keeruline, siis miks mitte meisterdada üks vahva püstkoja-laadne telk.

SUL ON VAJA:

 • pikemaid u harjavaree paksuseid oksi
 • vastupidavat nööri
 • vanu linu, kardinaid või kangaid

Säti oksad püsti n-ö koonuseks ja seo need tipust kinni. Kui konstruktsioon tundub piisavalt tugev ja püsib stabiilselt paigal, kata see linadega. Hubasemaks olemiseks võid telki tassida ka mõne vana vaiba.

Allikas: Idee ja Lahendus
Pildid: Shutterstock

 

Kõik uudised

Viimased uudised Uudiste arhiiv

Tule Järve Keskuse apteeki vaksineerima!

Tule Järve Keskuse apteeki vaksineerima!

03.08.2021

Tule apteeki vaktsineerima! Ainult nii kaitsed end ja oma lähedasi koroonaviiruse eest ning aitad hoida Eesti piirangutevaba.
Vaktsineerimine on TASUTA ja avatud kõikidele inimestele, kes on vähemalt 12-aastased.

Loe edasi

4 trendi koolilapse toa või kodukontori sisustamiseks

4 trendi koolilapse toa või kodukontori sisustamiseks

Aatrium Sisustuskaubamaja spetsialistid jagavad meiega, millised on praegu kõige suuremad trendid (kodu)kontoris, koolilapse toas.

Loe edasi

Vein kui toidukultuuri lahutamatu osa

Vein kui toidukultuuri lahutamatu osa

Klaasike head veini piknikul või õhtusöögi kõrvale kõlab ju taevalikult ning on toidukultuuri lahutamatu osa. Aga kas sina tead, kuidas veini säilitada või millisel temperatuuril serveerida?

Loe edasi

Kuidas kujundada terrass vastavalt oma lemmikreisisihtkohale?

Kuidas kujundada terrass vastavalt oma lemmikreisisihtkohale?

Oled otsustanud, et sel suvel välismaale puhkama ei põruta ja veedad aega hoopis Eestis puhates? Kuidas tuua pisut reisieksootikat kodusele terrassile? Ammuta inspiratsiooni ja alusta juba täna?

Loe edasi

Lihtne luksus vanas savimajas

Lihtne luksus vanas savimajas

Maailmas koguvad praegu suurt populaarsust vormimänge lubavad looduslähedased savimajad. Eestis pole saviarhitektuur midagi uut. Piilume suvekoduks taastatud savimajja Tartumaal.

Loe edasi

4 trendi sisekujunduses

4 trendi sisekujunduses

Erinevate sisustuselementidega saab oma kodu lihtsa vaevaga muuta selliseks, et on tunne, nagu oleks reisil. Toome sinuni 4 trendi sisekujunduses.

Loe edasi

5 nippi cottagecore’i ehk maakoduhulluse rakendamiseks

5 nippi cottagecore’i ehk maakoduhulluse rakendamiseks

Cottagecore on esteetika, mis peab tähtsaks eelkõige lihtsustatud elustiili. Liigutakse tagasi juurte juurde – leiva küpsetamine, aiandus, riiete õmblemine. Need on tegevused, mille oleme pandeemia ajal uue hobina taas avastanud. Tähtsaks peetakse ka jätkusuutlikku elustiili.

Loe edasi

Top 7 ehet, mida kinkida koolilõpetajale

Top 7 ehet, mida kinkida koolilõpetajale

Miks just ehteid kinkida? Ehted on ajatud ning nendega jääb alati kaasas käima oma lugu. Siit leiab mõned kingiideed, mis kindlasti värskel koolilõpetajal silmad särama paneb.

Loe edasi

9 nippi, kuidas lihtsate võtetega “linnaaednikuks” hakata

9 nippi, kuidas lihtsate võtetega “linnaaednikuks” hakata

Urban-aiandus on uusim trend, ka pisikeste kodude omanike seas. Anname ideid, kuidas lihtsate võtetega ka ise "linnaaednikuks" hakata.

Loe edasi

3 tegevust, mida tasub suveajal nautida

3 tegevust, mida tasub suveajal nautida

Üürikest suve peab nautima iga päev! Sumeda suve juurde kuulub kvaliteetsel grillil valmistatud hõrk toit, koduaias chillimine ning põnevad matkad.

Loe edasi