22 / 06 / 2021 Kodu Sisustus

Kuidas ehitada pisikest majakest või onni?

Allikas: Idee ja Lahendus
Pildid: Shutterstock

Suvi on puhkuste ja väliste tegevuste harrastamise aeg. Miks mitte koos lastega meisterdada midagi põnevat? Panime kirja mõned mõtted, millest on hea lähtuda, kui plaanid suvekuudel püstitada aeda väikse hüti.

Sul on vaja:

Asukoht

Hea mõte on ehitada onn loodis, vett hästi läbilaskvale (nt kivisele) pinnasele- siis ei mädane põrand nii kiiresti läbi. Pikaajalisuse huvides võiks onn paikneda ka päikeselises kohas, kuna seal kuivab maapind pärast vihma kiiremini ära,

Põrand

Põrandamaterjaliks sobivad hästi kaubaalused, mida saad hankida ladudest või ehitusplatsidelt. Kaval on paigutada põranda alla kindlad kiviblokid, mis kergitaks onni puitosa maapinnast vähemalt 10 cm.

Onni kandev struktuur tee toekamast puidust (ca 8×210 cm või suurematest prussidest). Seinte laudiseks sobib taas euroalustest saadav puit. Ole aluseid lõhkudes ettevaatlik naeltega!

90-kraadiste nurkade kinnitamiseks on lihtne kasutada tsingitud ehk roostekindlamad ehitusnurkasid. Teisi ühendusi on kõige mugavam luua parajate naeltega. Ohutuse ja turvalisuse nimel vali kindlasti sellise pikkusega naelad, mille otsad ei tungi ühenduskohtadest välja. Kindluse huvides võiks kasutada pigem rohkem kui vähem naelu. Laudu ristipõiki kasutades lisad ehitisele külgtugevust ja vastupidavust tuulele.

Katusematerjaliks sobib kenasti katuseplekk või lauad, mis on kaetud SBS rullmaterjaliga. Katusele laudise ehitamisel immuta prussid eelnevalt kaitsevahendiga, mis piirab mädaniku teket.

NB! Veendu kindlasti, et katus oleks tugevalt ülejäänud konstruktsiooni külge kinnitatud ega kujutaks endast ohtu (nt tugeva tuule tõttu).

Kaitse ja turvalisus

Ilmastiku eest kaitsmiseks on hea mõte katta onni puitosa (juba enne ehitamist) puidukaitsevahendiga– see pikendab puidu eluiga.

Tähtis on ka vaadata, et onni jalad oleksid kinnitatud kiviblokkidele viisil, mis välistaks onni kukkumise või viltu vajumise.

Enne kui onni kasutama asud, veendu, et see oleks kõigile turvaline- et kinnitusvahendid ei kujutaks mänguhoos lastele ohtu ning katuse- ja kandvate konstruktsioonide kinnitused on piisavad ehitise püsimiseks ka ekstreemsetes olukordades (nt tormine ilm või katusele ronivad lapsed).

Järve Keskuse Tööriistamarketist leiad kõik ehitamiseks vajalikud tööriistad

Käsisaag 18.90€
Loodi, mõõdulindi ja markeri komplekt 23€
Haamer 24.90€

Peaaegu onn

Kui päris onni ehitamine tundub liiga keeruline, siis miks mitte meisterdada üks vahva püstkoja-laadne telk.

Sul on vaja:

Säti oksad püsti n-ö koonuseks ja seo need tipust kinni. Kui konstruktsioon tundub piisavalt tugev ja püsib stabiilselt paigal, kata see linadega. Hubasemaks olemiseks võid telki tassida ka mõne vana vaiba.

Jaga