07 / 02 / 2022 Kodu Sisustus

Must maja Murastes

Allikas: Idee ja Lahendus
Tekst: Anu Lill
Fotod: Anu Hammer, Karl Kasepõld ja erakogu

Just sellise nimega populaarset koduteemalist Instagrami kontot peab Isabel (26), kes on moodsa mereäärse häärberi perenaine …

… ning tervitab meid esimeste kevadilmade saabudes uksel, valge kleit seljas ja pisike koer Jeff tema kõrval. Isegi kui ta kannaks igapäevaselt tegelikult salaja ja koroona-ajale omaselt dresse, ei tahaks me seda uskuda. Sest juhuslikkust siin majapidamises ei tundu olevat. Läbimõeldud planeering, harmoneeruvad toonid, looduslähedased materjalid ja ühtselt modernne esteetika iseloomustavad seda kodu.

Isabel ise ütleb, et nad Andrega (32) armastavad küll hinnalist disaini, aga et kõike korraga pole võimalik osta ning tihti leitaksegi sobiv ese hoopis internetist, nii kohalikest kui ka välismaistest veebipoodidest. Näiteks söögilaud, mida paljud peavad eritellimuseks, kuna klapib mõõtudelt ideaalselt laua kohal laiuva peegliga, ning oranžid toolid, mis lisavad muidu monokroomses värvigammas interjööri elevust, on samuti leitud pigem soodsalt veebist.


Inspiratsioon Jaapanist

Isabel ja Andre said kokku siis, kui mehel oli krunt juba oma vanematekodu lähedusse ostetud. “Andre nägi ühel päeval juhuslikult, et krunt on müügis, ja ilma pikemalt mõtlemata pani oma kesklinnas asuva korteri müüki ning ostis maatüki ära. Alguses tal asjad venisid, näiteks ei saanud ehitusluba, ei saanud metsa võtta, ehituse hinnad tõusid ning pangalaenust enam ei piisanud. Siis me tutvusime. Andre tõi mu esimest korda enda krunti vaatama, kui töömehed parasjagu vundamenti ladusid,” meenutab Isabel.

Eks see ole parasjagu riskiga seotud lugu. “Tavaliselt inimesed kohtuvad, kolivad kokku, loovad pere ja ehitavad maja – meil käis kõik vastupidi,” tõdeb ta, kuid ilmselgelt oli paari kokkusaamine ette määratud, sest Isabel oli alati endamisi mõelnud, et soovib elada moodsas mustas ja avaras majas. Andre väljavalitud elementmaja firmalt Happy Home oligi just must ristkihtpuiduga kaetud jaapanipärane mudel. 179 m2 maja, mis asub kõige merepoolsemal 2200 m2 suurusel krundil, on eriline modernse Jaapani sugemetega arhitektuuri poolest. Hoone keskel on sisehoov, kuhu rajati valgustatud Jaapani aed. Maja planeering eraldab elu- ja magamistsooni, mis kindlustab majas eraldatuse ja tagab parema heliisolatsiooni.  

Kogu pere ehitas maja

Maja osteti n-ö karbina ja sisustati täielikult ise. Happy Home pani püsti seinad, uksed-aknad ette ning soojustas maja ära. Andre ja tema pere kuldsete kätega mehed tegid enamiku töödest ise, alates põrandakütte ja põrandate panekust kuni torutööde ja välisvoodri paigaldamiseni välja. Professionaalid palgati vaid vannitubade plaatimiseks, elektri- ning maalritöödeks.

Must köök oli must be – suure saarega, sest armastame väga koos süüa teha. Esimese koosoldud aasta elasime ehituse kõrvalt koos minu vanematekodus ja unistasime ruumikast köögist, kus koos kokata,” räägib Isabel. Must värvitud tammest köök tuligi välja täpselt selline, nagu unistati. Nerosteinist telliti kivist tasapind, millel võib kõike teha, see ei purune ega määrdu. Saare all on ka panipaigad.

Maksimaalselt minimalistlikku muljet võimaldab aga n-ö peidukapp, mille uksed sulguvad külgedele ning milles on peidus kohvimasin ja klaasid. Äärmiselt nutikas lahendus, vältimaks kapipealset segadust.

Eritellimusmööblist ämma õmblustööni

Elutoas on sametkattega mooduldiivan, mille saab panna kokku nagu lego, kuigi tehti ka endapoolseid muudatusi jala- ja käetugede osas. Nii diivan kui ka voodi on Isabeli vanavanemate loodud perefirma Ermatiko valmistatud. “Voodi kattematerjali, peatsi, kõrguse, laiuse ja pikkuse saime tõepoolest ise valida. Fun fact: meie voodi on tavapärase 200 cm asemel 210 cm pikk, kuna Andre on ligi kahemeetrine ja kõikides voodites on tal varbad üle ääre,” räägib Isabel.

Maast laeni valged kardinad õmbles aga ämm. “Tumesinine sametdiivan oli samuti meie mõlema unistus ning kaks aastat tagasi veel uudne, kuid nüüd on taolised juba kõigil,” naerab ta. Pealtnäha (ja Instagrami järgi otsustades) täiesti valmis kodu on tegelikult endiselt valmimas. Näiteks telekaalune kapp ei ole veel seina saanud ja ajutist diivanilauda ei salli Isabel silmaotsaski ning on just parasjagu tellimas ülejäänud interjööriga sobituvat tammepuidust eritellimuslauda, kuna meeldivad variandid on kõik nende hinnaklassist väljas.

Praktiline versus esteetiline

“Olime alles kokku saanud, kui pidime kujundusvalikuid tegema. Vannitubades valisime praktilise ja esteetilise vahel, valituks osutus viimane. Seal ja väikestes vetsudes on mustad rauast valamukapid, mis ei ole väga praktilised, sest hambapasta kipub sinna plekke jätma. Andre sõber keevitas need kokku koos vannitubades ja vetsudes olevate peegliraamidega,” räägib Isabel, kes tahtis ka vanni, kuid Andre oli täielikult vanni vastu, kuna ei armasta vannis käimist. Aga kompromissina tuleb tünnisaun terrassile ja saunas olevad suured aknad on tegelikult lahtikäivad terrassiuksed, kust saab supsti tünni hüpata.

Magamistuba on inspireeritud hotellidisainist – võimalikult rahulik ja väheste asjadega. Seal pole ka kappe, garderoob on magamistoa seina taha peidetud. “Vooditaguse halli seinaga oli suur draama. Andre seda ei tahtnud, kuna oli veendunud, et kõik seinad PEAVAD olema valged. Pärast kuudepikkust vaidlust sain siiski halli seina, nii et värvi pidin valima siis, kui maaler juba tegutses,” räägib Isabel alati mitte nii valutust valikute tegemisest. “Lõpuks sain ma halli seina, mille suhtes Andre skeptiline oli, Andre sai aga magamistoa vaipkatte, mille osas olin jällegi mina natuke umbusklik. Aga lõpptulemus kukkus suht hästi välja,” on ta tänaseks rahul.

Tegemist ootavate tööde nimekiri

Tegelikult oleme mustas majas külalisteks pisut liiga vara. Näiteks saun, millest tõotab tulla tõeline luksuslik merevaatega spaaruum, ei ole veel valmis. Sinna on planeeritud leiliruuminurk pronksja klaasiga ja Huumi keris. Leiliruum ja osa eesruumi seinast ning lagi tulevad Thermory radiata männist. Eesruumi tuleb ka lebotamisdiivan ja baarikapp. Isabel ja Andre tahtsid, et see oleks ilus ja minimalistlik ruum, kus saaks mõnusalt sõpradega aega veeta ning nädalalõpus koos lõõgastuda. Paar armastab nimelt väga külalisi võõrustada.

Isabel ja Andre on suured Taimede armastajad. Neid leidub kodus nii suuri kui ka väikeseid. Pisike kõhuga küünal on aga stiilne meenutus perenaise ametist.

“Terrassimööbel on ka järgmisena ostulistis – meil mõlemal on suur pere ja lootus on, et varsti saame grillipidusid teha. Tahaks, et laua taha mahuks vähemalt 12 inimest ära. Kusagile peaks ka paar päevitamistooli tekitama,” räägib Isabel. Ka haljastusplaan on olemas, kevadel-suvel hakatakse ämmaga koos jälle mullas müttama. Paar on praegu kokku leppinud, et viljapuid ja sõstrapõõsaid ei plaanita, vaid mängitakse valgustusega. “Lähima paari aasta jooksul tahaks ka kuusnurkset musta kasvuhoonet, aga pean Andret selles veel veenma,” tunnistab Isabel. Enne tekitab ta endale kuskile aianurka ilmselt väikese peenramaa, kuhu küüslauku, porgandit ja maitserohelist maha panna.

Kui küsida, kas see on nende unistuste kodu, ütleb Isabel, et tema jaoks on küll täielikult. Ainult et ühel hetkel võib see väikseks jääda, sest ämmaemandana töötav naine tahab palju-palju lapsi. “Kolm on miinimum,” naerab ta ise. Praegu ongi mõlemal oma kontoritoad, millest tulevikus saavad lastetoad.

Isabeli 3 soovitust maja planeerimisel

1.     Planeerimisel võiks arvestada, et magamistoad jääks köögist ja elutoast võimalikult eraldi.

2.     Vali ajatud ja klassikalised lahendused, lisa värskust detailidega.

3.     Valgusteid tellides võiks spetsialistiga nõu pidada. Näiteks meie kodus said osa valgusteid liiga külma ja osa jälle liiga sooja valgusega – see ei mõju hubaselt.

Leia sarnased tooted!

Isabeli ja Andre kodust inspireerituna valisime välja need tooted.

Vaas 11.85 (Apelsin)
Söögilaud 419.00 (Aatrium.ee)
Tool 89.00 (Aatrium.ee)
Lauavalgusti 65.55 (Aatrium.ee)
Voodi 449.00 (Diivaniparadiis)
Diivanilaud 299.00 (Aatrium.ee)

Dušikomplekt 510.00 (Vannituba.ee)
Diivan 1119.00 (Aatrium.ee)
Rippvalgusti 395.00 (Hektor Light)

Jälgi Instagramis! Hoia tegemistel silma peal @mustmajamurastes

Jaga