05 / 07 / 2022 Uncategorized

Millised valgustid sobivad maakodusse

Kevad suvi on periood, mil soovime veeta aega maakodus. Ehk vajab see veidi värskendust? Loe kasulikke näpunäiteid.

Eelkõige tuleks valgusteid valides lähtuda elamise stiilist ja sisekujunduslikest elementidest, seinte ja lagede materjalidest ja toonidest. Maakodu interjöör võib olla nii antiikne kui ka šikk või hoopis minimalistlik, kas elegantne või eelistatakse pisut boheemlaslikke mõjutusi. Huvitava tulemuse annab kindlasti oskuslik stiilide miksimine.

Mis annab maaläheduse hõngu

Maakodu valgustid võiksid ollagi maalähedased. Pigem puidust, metallist, nöörist, bambusest. Materjalidest sobiksid hästi ka pronks- või vaskviimistlus.

Nostalgiat tekitavad ämbreid ja purke ning õlilampe meenutavad valgustid.

Päris eheda küünla asemel on turvaline kasutada küünlaid meenutavaid valgusallikaid.

Vanade aegade meenutamiseks võib lähtuda ka rehetubade sisustusest ja kasutada veidi robustset industriaalset tüüpi valgustit või hoopis rustikaalset tõllarattast inspireeritud valgustit. Levinud on ka laternatüüpi valgustid. Võib valida ka pisut kulunud moega „vanaks muudetud“ valgusteid. Talumaja võlu täiendavad lühtrid.

Valgustite valik sõltub nende ülesandest

Valgusteid valides tuleb läbi mõelda nende funktsioon interjööris, täpsemalt mida peab valgusti välja valgustama või kus peaks olema üldvalgus.

Võiks arvata, et enamasti on talumaja avatud ja õhuline, pigem ruumikas, sest maal ju ruumipuudust ei ole. Sellise ruumi stiilne valgustamine võib olla väljakutse.

Tüüpilises maakodus oleme harjunud nägema just rippvalgusteid. Need sobivad nii elutuppa kui ka köögiossa, nii magamistuppa kui ka koridori ja tualettruumi. Nende asukoha oskuslik valik on võtmeküsimus – kuidas tagada ruumide hea üldvalgus ning erinevate tegevuste jaoks piisav kohtvalgustus. Tavaliselt kujutame ette maakodu õdusa ja pehme sooja valgusega. Ei tohi unustada, et välja on vaja valgustada köögi töötsoonid, rohkem valgust vajab inimene ka vannitoas.

Samuti vajatakse koristamiseks head valgustust, mida pärast saaks taas õdusaks hämardada. Selleks tuleks omada hämardatavaid valgusteid, valgusallikaid ja kaabeldust, mis võimaldab dimmerit kasutada. Soovituslik on eelistada veidi tugevama valgusvooga dimmerdamist võimaldavat valgustit.

Ka inimese heaolu seisukohalt on oluline valguse reguleerimine vastavalt vajadustele ja kellaaegadele. Inimorganismi loomulikule ööpäevarütmile vastavalt saab valgustust reguleerida küll vaid leedvalgustite puhul.

Valgusti õigel kõrgusel

Valgusteid riputades tuleks valida neile õige riputuskõrgus sõltuvalt sellest, mis tüüpi, kujuga, mõõtudega ja valgustugevusega on rippvalgusti ise.

Valgusti peaks asuma visuaalselt turvalises kohas, et alla langev valgus oleks mugav, mitte silma häiriv, ja koondunud vajalikule pinnale. Soovituslik kõrgus valgustatavast (laud, köögi tööpind) tasapinnast valgustini võiks olla vahemikus 76–90 cm.

Kui tööpinda või lauda on vaja valgustada mitme valgustiga grupeeritult, tuleks samuti jälgida valgustite omavahelist kaugust üksteisest. See sõltub kuplite kujust ehk kui avarad või koonuselised need on. Soovitatav kuplite vaheline kaugus alt äärest mõõdetuna võiks olla 40–45 cm, üleval juhtmete vahel aga 60–80 cm.

Dekoratiivsed valgustid üksi ei taga head valgustust

Visuaalselt kroonib ruumi sageli üks dekoratiivne valgusti või sarnaste valgustite rühm, mis iseloomustab selle pere stiili ja maitset, kuid ruumi terviklikuks valgustamiseks sellest ei piisa. Kui ruum on mõeldud erinevateks tegevusteks, siis vajame lisavalgust.

Soovitame peidetud suundvalgusteid ja siinivalgustust lisada näiteks talade taha.

Hubast õhkkonda aitavad luua ka põranda- ja seinavalgustid. Igal juhul vajame mitmekülgsemat valgustamist kui pelgalt üks lamp laes.

Maakodusse sobivad antiikse välimusega valgusallikad

Nende kollakas kuma, soe valgus loovad õdusa meeleolu. Soovitame sooja tooni 2700–3000 K valgustooniga leedpirne. Ka Edisoni klassikalise disainiga retropirnid koos sepistuste, puidust elementide, nööride ja messinguga loovad retroliku atmosfääri. Nende leedvalgusallikate võlu seisneb selles, et need on klassikalise pirni kujuga, pika tööajaga ning  E27 või E14 sokliga, tänu millele sobituvad hästi juba kodus olemasolevatesse valgustitesse.

Müügil on ka hämardatavad retropirnid, mis on lihtsam viis valgusintensiivsuse reguleerimiseks. Lühtritesse sobivad küünlakujulised filament-tüüpi pirnid.

VALIK MAAKODUSSE SOBIVAID VALGUSTEID LEIAB HEKTOR LIGHT KAUPLUSEST!

Jaga