01 / 11 / 2023 Kodu Sisustus

Mida tasub teada magamistoa lambi valikul

Hektor Light
Pildid: tootjad ja Pinterest
Autor: Ülle Jõks

Magamistuba ei ole vaid uinumisekoht. Sageli on see ruum multifunktsionaalne, kus hea ka lugeda, televiisorit vaadata, koristada, meikida ja riietuda, suhelda. Hea valgustus loob selleks võimaluse. Jagame nõuandeid, kuidas valgusteid magamistuppa valida. 

Valides valgustit magamistuppa soovitame  lähtuda:

VÄLDI ALA – JA ÜLEVALGUSTAMIST

Mõlemad äärmused mõjuvad inimese enesetundele, kas väsitades või muutes meeleolu närvilisemaks ja tusasemaks.Hea valgus võiks anda energiat ning teha rõõmsamaks, tagada meie õige puhkamine, valmistumine järgmiseks tööpäevaks. Kuigi valgustamisel kehtivad teatud reeglid, siis tegelikult iga ruum eeldab eripärast lahendust. Valguse seisukohalt on oluline,

millise värvilahendusega on tehtud magamistoa sisekujundus, sest teada on see, et tumedad toonid neelavad valgust märksa enam kui heledad.

Õigesti valitud valgusti annab ruumile soojust ja avarust ning ei pimesta ega tekita häirivaid peegeldusi või varje. Seepärast võiks kasutada valgusteid, mille valgusallikaid pole üheski võimalikust vaatlemissuunast näha või valgusvoog on suunatud ülespoole. Tasub teada, et liigselt matistatud ja värviline klaasist või kangast kuppel võib „summutada“ valgust.

Magamistoas piisav valgustihedus on 200 luxi ühe ruutmeetri kohta. Oluline on teada, et vanuse kasvuga, vajame tugevamat valgust.

Üldvalguse saame lae süvisvalgustite, karniisvalguse või laelampide abil. Tagatud peaks olema piisav ja küllaldane valgus igapäevatoiminguteks näiteks hommikul meikides, riietudes või tuba koristades.

VÄLDI VALGUSTIGA PIMESTAMIST

Pimestamise vältimiseks ei ole hea panna täpselt voodi kohale otse alla suunatud valgusvihuga ja  alt lahtise kupliga valgusteid.Paigaldades suunatavad lambid pigem seina äärde saame välja valgustada mõne kunstiteose või kauni objekti või andale ruumile ruumikust.

Valgusti soovitatav kaugus seinast peaks olema 40-90 cm olenevalt valgusnurga laiusest.

SEINA- JA PÕRANDALAMBID

Seina- ja põrandalambi kui ka selle asukoha valikul tuleb arvestada mitme olulise faktoriga, nagu näiteks lae ja voodi kõrgus, sisse-välja lülitamise võimalus, valgusti otstarve ning indiviidi kasv, et oleks tagatud igasugune kasutusmugavus.


Mõõtmetelt keskmised või veidi suuremad ja eelkõige disainielemendina mõjuvad seinavalgustid võiks paigaldada silmadest kõrgemale ehk põranda pinnast umbes 180 cm. Väiksemate või funktsionaalsete valgustite paigutus peaks olema piisavalt madalal, et nende valgel näeks lugeda või siis nii kõrgel, et voodi vahetus läheduses ei takistaks liikumist.
Suunatavad, kitsama valgusvihuga ja kergesti käsitletavad valgustid sobivad voodis lugemiseks.

SOOVITAME

Magamistoa üldvalguseks mõeldud laia valgusvihuga lambid võiks paigaldada seinast eemale vähemalt 90cm. Nii väldime seinal dramaatilisi ja kontrastseid valguse ning varju laike. Oluline on ka, et ruumi nurkades ei tekiks pimedaid alasid, sest see muudab lae visuaaalselt madalamaks. Kui lambid on paigutatud optimaalselt soovitatud kaugusele, siis heledast seinast peegelduv valgus muudab toa avaramaks ja erksamaks.

Pimestamise vältimiseks ei ole hea panna täpselt voodi kohale otse alla suunatud valgusvihuga ja alt lahtise kupliga valgusteid. Paigaldades suunatavad lambid pigem seina äärde saame välja valgustada mõne kunstiteose või kauni objekti või andale ruumile ruumikust.

Valgusti soovitatav kaugus seinast peaks olema 40-90 cm olenevalt valgusnurga laiusest.

Külasta Järve Keskuse Hektor Light kauplust ning leia omale õige magamistoa valgustus või seinalamp voodi kõrvale!

Jaga