07 / 05 / 2021 Kodu Sisustus

Kuidas sisustada kodu, kus on hea olla

Allikas: Idee ja Lahendus
Tekst: Elin Kroon
Fotod: Rain Aduson

Soetades korterit uusarendusse, võivad valged seinad ja lage ruum tekitada nii elevust kui ka ärevust: kuidas muuta see tühi “karp” tõeliseks koduks? Just selliseks nagu mina ja minu pere. Stiile, mis võivad meeldida, on ju nõnda palju. Häid nõuandeid ja kavalaid sisustusnõkse jagab Astlanda Ehituse sisekujundaja Angelina Orula.

Uusarendused on enamasti võtnud sihiks moodsama arhitektuuri ja eksterjööri. Kui palju tuleks kodu kujundamisel lähtuda maja fassaadist ja üldisest stiilist- kas modernne välimus peaks peegelduma ka korteri sisemuses?

KAS EKSTERJÖÖR MÕJUTAB INTERJÖÖRI?

Õnneks on võimalik eri stiile miksides väga ägedalt ja osavalt sisustada, nii et tulemus sobib nii uusarendusse kui ka eestiaegsesse puitmajja. Miks mitte tuua modernsesse ruumi natukene vintaaži?

Sisekujundajana lähtub ta aga alati- kas või natuke- maja eksterjöörist ning ümbrusest.  Näidiskorter- paiknedes keset loodust ja männimetsa- on sisustatud looduslähedases võtmes just oma ümbruse tõttu. Samas kui korter oleks mõnes Kalamaja armsas puitfassaadiga majas, siis tuleks natukene teistmoodi läheneda. Samamoodi taotleb uut pilku tehasetüüpi majas asuv kõrgete lagedega industriaalstiilis korter.

Kuidas praeguses olukorras üldse valida seda “õiget” uusarendust- variante on ju nõnda palju?

Kõige lihtsam on alustada eeltööst ja kaardistada projektid, mis sobivad asukoha ja rahaliste võimaluste poolest. Seejärel tuleks käia vaatamas ja kohtumas müüjaga. Hea, kui saad ehitust külastada juba siis, kui maja on alles pooleli. Tuleb vaadata ja otsida, kuni tunned, et see ongi see.

Aslanda kinnisvara arenduste seast leiab täna kodusid nii Kadriorus, Mustamäel kui ka Nõmmel männimetsa servas. Planeerides uusi kodusid, pööratakse tähelepanu heale planeeringule, elamise mugavusele , praktilisusele ja valgusele. Kõik nende loodavad kodud on alati valdavalt rõdude või terrassidega, piisava kapi- ja panipaiga ruumiga ning võimalikult avarate ja valgusküllaste tubadega.

“KARBIST” KODUKS

Valgete seintega tühi “karp” on igale kodukujundajale parim “lõuend”, kuhu oma nägemust maalida. Praegu on trendide ja stiilidega küllaldaselt mänguruumi.

Sisekujundaja hetke lemmikuteks on rahulikud naturaalsed toonid, kuhu võib lisada aksenti näiteks lillelise tapeediga. Lilleline tapeet on jätkuvalt moes. Tumedam palett pole samuti kuhugi kadunud. Must ja mustad detailid on kontrastina endiselt teema, ka tummine sinine on väga popp.

Kaasaegses interjööris on on pilgupüüdjateks antiikse välimusega esemed, kuid ka punutud ja rotangmööbel ning maalähedased sisustuselemendid nagu korvid, käsitööportselan ning savitooted. Aga küllap tõelise kodutunde loob siiski mahe valgus, ahjus küpseva hõrgu roa lõhn ja kõige tähtsam- pererahvas ise.

TEE ÕIGEID VALIKUID

Sisustamisel soovitab Orula kulutada targalt ehk panustada esemetesse, mis saavad kõige rohkem vatti. Nagu köögimööbel, söögilaud- ja toolid, diivan ning voodi. Kvaliteetsed ja vastupidavad tooted on enamasti kallid. Samas ostad need ju pikaks ajaks ning kasutad intensiivselt. Mida kvaliteetsem toode, materjal ja süsteemid, seda kauem püsib mööbel ilus, terve ja kasutuskõlblik.

Kui alustad sisustamist juba siis, kui korter on alles ehitusjärgus, tuleks kindlasti pöörata tähelepanu mööbli tarneaegadele. Samuti kiputakse unustama, et korteris võivad teatud kohtades paikneda nt tehnilised luugid või ventilatsioonirestid, mida ei saa kinni ehitada ja  millele peab säilima ligipääs.

Ka akende avanemise suund võib mõnele mööblitükile ette jääda. Samuti on toa suuruse tajumine plaanil ja reaalsuses erinev- tark on alati kõik mööblitükid üle mõõta ja veenduda, et need sobivad ja ka päriselt mahuvad ruumi. Kindlasti tuleks tähelepanu pöörata materjalidele (parkett, plaat, seinavärv, lülitite toon jm inventar), mida uusarenduses pakutakse. Kas neid saab valida või on valik juba tehtud? Otsus tuleks langetada läbimõeldult, võttes arvesse oma tulevase kodu sisustust, stiili ja meeleolu.

PLANEERIMISE ABC

Jaga