31 / 01 / 2024 Kodu

Kohvikvaliteediga kohv sinu köögis

Allikas: Idee ja Lahendus 2023
Tekst: Expert
Fotod: Shutterstock, tootjad

Jätkusuutliku elustiili egiidi all otsustavad paljud praegusel ajal soetada endale koju kvaliteetse kohvimasina, et säästa nii raha kui ka keskkonda suure hulga kasutatud kohvitopside arvelt. Selgitame välja, kuidas parimat valikut teha.

Meie küsime, EXPERT vastab.

Kõige uuem trend on külmpruulitud kohvi valmistavad espressomasinad. Kasvav trend on ka käpamasinad, pakkudes professionaalse kvaliteediga kohvielamust kodus, aga see vajab muidugi oluliselt rohkem pühendumist ja huvi kohvimaailma vastu.

Mõtle, millist kohvi sina ja su pere igapäevaselt joob. Kui juuakse musta kohvi, siis piimasüsteemiga masin ei ole vajalik. Mida rohkem kohvitarbijatest pereliikmeid, seda suuremad võiksid olla veepaak ning oa konteiner. Kui suurde majapidamisse võtta väike masin, siis nõuab see pidevalt tähelepanu (lisa vett, lisa ube, tühjenda kohvipaksu sahtel jne). Kindlasti tasub jälgida, kuhu kohvimasina kodus paigutad. Kui köögis on ülemised kapid suhteliselt madalal, siis tasuks näiteks vältida espressomasinat, mille veepaak eemaldub üles tõmmates. Vastasel juhul peab iga kord masina oma kohalt välja tõmbama, et paak kätte saada.

Tasub uurida ka piimasüsteemi erinevusi: mõne mudeliga on piimaanum kaasas, mõnega mitte. Kuidas toimub puhastamine ja kuidas see kõik sinu igapäevaeluga klapib – kas see mängib rolli.

Soodsamast klassist on väga head masinad Delonghil ja ka Philips LatteGO-l. Meie hinnangul on soodsamast hinnaklassist eestlaste lemmikmudel espressomasin DELONGHI ECAM290.81.T. See on piimasüsteemiga masin, millel on puutetundlik ekraan ning ilus disain, kuid vägagi mõistlik hind. Kõrgemast hinnaklassist on eestlaste lemmikud vaieldamatult JURA E8 mudelid.

Jahvatiga käpamasinat saab detailselt seadistada oma maitse-eelistuste järgi ning see sobib neile, kelle jaoks kohvi valmistamine on meelistegevus. Masin võimaldab kerge vaevaga muuta kohviubade jahvatuse seadistusi ubadele vastavaks ning vahustada ideaalset piimavahtu.

Arvestades kallimate eraldiseisvate espressomasinate hindu, siis integreeritud masin ei ole kindlasti enam kallim valik. Tooksin välja, et kuna eraldiseisev espressomasin on kõige populaarsem valik, on uuendused ja põnevad lahendused üldjuhul brändide tootearendustes suunatud neile. Integreeritud masinad nii palju ei uuene, kuid teevad oma töö siiski hästi ära. Lihtsalt uued trendid, näiteks külmpruulitud kohvi valmistamine, ei ole nende masinate puhul praegu veel saadaval.

Sõltub väga palju. Veekvaliteedi eest kannavad hoolt masinates filtrid, mida tarbija ise vastavalt masina nõudmisele vahetama peab. Oad on samuti olulised, enda jaoks tuleb leida muidugi sobiv maitse. Samuti on kohviubade ja kohvijookide puhul oluline jahvatusaste. Kallimad masinad juba tuvastavad ise ära masinas oleva kohvioa tüübi ning jahvatavad konkreetsele oale mõeldud jahvatusastmes. Masinatel on kohvijoogid juba eelseadistatud, kuid enamikul masinatest on võimalik luua oma retsepte ehk olenevalt sellest, kui kanget kohvi juuakse ja kui palju piima soovitakse, saab neid vastavalt maitsele muuta.

Samuti on võimalik masina veskitel kangust reguleerida üldjuhul 1–7 astme vahel. Õige kombinatsiooni leidmiseks peaks katsetama. Kui pole soovi seda teha, siis tasub osta juba intelligentne masin, mis tuvastab ube ning vastavalt joogivalikule reguleerib kõik ise sinu jaoks valmis.

Järve Keskuse Kohvimaailmas pakutakse kohvi ja häid nõuandeid.

Järve Keskuse Experti esinduspoes on võimalik espressomasinaid enne ostmist ka testida – et valitud saaks just see masin, mis kõige paremini sobib.

Jaga