22 / 05 / 2023 Kodu Sisustus

Aeda ja terrassi korrastades tuleb mõelda nii hubasusele kui turvalisusele

Suvi on ukse ees ja ilmad muutuvad aina soojemaks. Kas sinu aed on valmis selleks, et saaksid nautida päikeselisi päevi ja pimedaid õhtuid oma terrassil või tagahoovis?

Praktilisi nõuandeid, mida seejuures tähele panna, jagab Järve Keskuse turundusjuht Kersti Pärtelpoeg.

Praktiline ning sinu stiilist, eripärast ja soovidest lähtuv terrassimööbel on hubase keskkonna loomise juures väga oluline.

Veendu, et sinu terrassimööbel on puhas ja kasutusvalmis. „Pärast pikka talve võivad terrassimööbli padjad sageli määrduda ja hoida endas ebameeldivat lõhna. Kevadine keemiline puhastus võib aidata taastada nende endise hiilguse ja tagada, et nii sina kui ka sinu kaaslased tunnete end õues lõõgastudes mugavalt,” kirjeldas Pärtelpoeg.

Kui vana mööbel sind enam ei teeni, siis välitingimustes kasutatavat mööblit valides on oluline investeerida ilmastikukindlatesse materjalidesse. Enne kui hakkad mööblit ostma, mõtle läbi, millist atmosfääri soovid luua ja milliseid tegevusi seal teha tahad. Kas tahad terrassil grillida, sööki nautida, lugeda, päevitada või lihtsalt lõõgastuda? Sellest sõltub, millist tüüpi mööblit sa vajad – kas lauda ja toole, diivanit ja tugitoole, lamamistoole või võrkkiike.

Pärtelpoeg lisas, et eelistada tuleks mööblit, mis on valmistatud näiteks tiikpuust või metallist ning valida tuleks spetsiaalselt välitingimustes kasutamiseks mõeldud padjad ja kangad. Mööbli paigutus peaks olema selline, et jätaks piisavalt ruumi liikumiseks ja ei takistaks vaadet.

Varju ja päikesekaitse kasutamine on oluline, et muuta väliruum kuumadel suvekuudel mugavaks ja funktsionaalseks. Püsiv varikatus või varjukonstruktsioon võib pakkuda suurepärast kaitset, kuid võib olla kallim ja vajada professionaalset paigaldamist. UV-kindlast polüestrist päikesevarjud ja muud kergesti paigaldatavad valikud on sageli paindlikumad ja taskukohasemad. Kui soovid rohkem privaatsust, siis Järve keskuse turundusjuhi sõnul on praktiline lahendus lisada kerged kangad, mis kaitsevad sind ka päikese eest ja loovad vahemerelikku õhkkonda. Sääskedega võitlemisel võta appi akutoitel sääsepeletaja.

Pimedatel, kuid siiski soojadel suveõhtutel loovad õndsat hubasust erinevad tulukesed. Välisvalgustuse valimisel eelkõige oluline, et need oleksid ilmastikukindlad ja välistingimustes kasutamiseks ohutud. Mõned populaarsed valikud hõlmavad nööritulesid, laternaid ja LED-ribavalgustust. Viimaste aastate uus trend on äpiga juhitavad valgusketid, millel on taimer koos erinevate valgusrežiimidega ning mis on integreeritavad targa kodu süsteemiga. Tulukestele lisaks saab terrassil stiilse kujunduselemendina kasutada kolm ühes meeleolu süsteemi, kus on led-valgusti, kõlar ning cooler jookide jahutamiseks.

Tagahoovi või terrassi taimede ja haljastuse valimisel on oluline arvestada Eestimaa kliima ja tingimustega. Mõned välitingimustes kasutamiseks sobivad taimed on sukulendid, kõrrelised maitsetaimed ja hortensiad või roosid. Ka paljud toataimed soovivad hingata sõõmu värsket õhku. Väiksematel rõdudel annab kasvatada tomateid. „Samuti võiks kaaluda taimede lisamist, mis meelitavad ligi linde ja liblikaid, et luua loomulikum ja elavam õhkkond. Ära unusta, et taimed ja lilled mitte ainult ei lisa ilu, vaid võivad aidata ka kasulikke tolmeldajaid sinu aeda meelitada,” ütles Pärtelpoeg ning ütles, et vahel võib olla piisav ka huvitavate aia dekoratsioonide lisamine loomaks veel hubasemat keskkonda.

Viimane, aga mitte vähem tähtis aspekt on terrassi või tagahoovi turvalisus. Turvalisuse tagamiseks kaalu valgustuse või turvakaamerate paigaldamist. Samuti võid paigaldada ustele lukud või muud turvaelemendid.

Üheks heaks lahenduseks valgustuse näol on liikumisandur, mis annab sulle teada, kui keegi sinu tagahoovis ringi luusib. Erinevate energiat tarbivate seadmete akude toitmiseks ja elektriarvete vähendamiseks saab kasutada päikesepaneele, mille jaoks on vaja kontrollerit, paneeli ja akut. Vähem tarbimist vajavatele seadmetele on saadaval akujaamad.

Pärtelpoeg lisas, et sisekujundusvalikutes ole julgelt loov – erinevate tekstuuride ja värvide kasutamine aitab muuta sinu terrassi justkui kodu laienduseks. Luues mugava ja kutsuva väliruumi, saad nautida rohkem aega oma sõprade ja perega.

Jaga