Avamisajad pühadel

Funktsionaalne õuevalgustus

Muidugi on tähtis valgus meie toas, kuid ka õueala võiks olla kaunilt valgustatud.

Eelkõige aitab aia valgustamine luua turvatunnet, näitab pimedas kätte liikumise trajektoorid ja olulised kohad, nagu majja sisenemine, värav, uksekell jne.

Aiavalgustus võib olla väga mitmekesine, kuid samas peaks see olema nii tagasihoidlik, et ei häiriks öösel naabreid. Aias tekkinud liikumise suundi saab tähistada markeerimisvalgustitega tee- ja sõiduradadel. Nendeks võivad olla nii süvis- kui postvalgustid. Enamasti kasutatakse just valgust ülalt alla suunavaid postvalgusteid ning nende valik on lai.

Soovitame aedadesse emotsiooni- ehk kujundusvalgust.

Kujundusvalgus luuakse erinevate aias olevate objektide, puude või põõsaste väljavalgustamisega. Valgusega on võimalik aed muuta ruumiliseks, kutsuvaks ja huvitavaks aastaringselt. Oluline oskus on luua valguse ja varju efekte.

Lillepeenardele saab paigutada piikidega teisaldatavaid pinnasesse sissesurutud valgusteid. Tasub vaid arvestada, et põledes kuumenevaid valgusteid ei ole mõistlik kasutada taimede vahetus läheduses.

Asjakohane võib olla aia sügavuse välja valgustamine või erinevate objektide fookusesse toomine. Prožektortüüpi õuevalgusteid saab suunata puude võradesse. Erinevad postvalgustid suunavad valgusvooge vastavalt vajadusele – kas kiirena ühes suunas või hajusalt ümber valgusti.

Terrassi saab sisustada suisa tubaselt, sest tänapäevased välisvalgustid näevad just sisevalgustite sarnased välja, omades sealjuures vajalikku niiskuskindluse astet.

Kõige mugavam on kasutada teisaldatavaid õuevalgusteid, mida saab vajadusel kergesti ümber paigutada.Viimase aasta trend on laetavad patareidega valgustid.

OLULISED TÄHELEPANEKUD ÕUE VALGUSPLAANI LOOMISEL

1. Välisvalgustust võiks saada hämardada valgustasemele, mis on parasjagu kohane aastaajale ja inimese silmale.

2. Aiavalgustus ei peaks põlema terve öö, kuna pidev valgus võib hakata rikkuma looduse tasakaalu, taimed ja sealne putukate elu võib saada liigselt kahjustatud.

3. Et õuevalgustid oleksid pikaealised, peavad need olema niiskus- ja veekindlad. Enamasti on sobilik IP 44, kuid pinnasesse süvistatud valgustite puhul hoopis IP 67 või IP 68. Valik sõltub sellestki, kui kaugel on valgusti veekogust, tiigist, põhjaveest ja kui kauaks üleujutus võib tekkida.

4. Valgustid näevad kauem kenad välja, kui need on korrosioonikindlast materjalist, nagu alumiinium või roostevaba teras.

5. Valgustuse planeerimisel tuleks ette mõelda, milline on aed suvel, milline talvel lumikattega, või kuidas oleks õige valgustid paigutada, et need ei hakkaks segama näiteks muruniitmist või lumekoristust.

6. Siinkohal on olulisel kohal teisaldatavad õuevalgustid, mida saab vajadusel kergesti ümber paigutada. Need võivad olla nii kõrgemad õue mõeldud põrandavalgustid kui kaasaskantavad käsilambid või muud valgusega varustatud eksterjööri elemendid.

7. Efektne võib olla mõne objekti hästi madalalt valgustamine nn peidetud allvalgusega (näiteks terrassi, pingi, laua alla peidetud valgustiga). LED-ribade kasutuselevõtt pakub palju võimalusi.

8. Aiavalgustusele tuleks mõelda juba enne aia planeerimist ja rajamist, et õigeaegselt pinnasesse kaablid paigaldada. Kaablite otsad võiks maapinnani tuua näiteks plastiktorus, et see oleks ülesleitav ka siis, kui valgusteid kohe esimesel aiarajamise aastal paigaldada polnud võimalik. Jälgida tuleb, et kaablite ühendused oleksid veekindlad.

9. Soovitame majadele numbrivalgusteid, et ka pimedal ajal oleks eemalt tänavalt maja number nähtav.

10. Enam tähelepanu tasuks pöörata kvaliteedile, sest valgustid ostetakse ju aastateks. Tootja mainekus ja kogemus on arvestatav. Tasub uurida, millised tootjad on just välisvalgustitele spetsialiseerunud.

Kõik valgustid on saadaval Hektor Lighti poes, mis asub Järve Keskuse 0-korrusel.

Allikas: Idee ja Lahendus 2021
Tekst: Ülle Jõks
Fotod: Hektor Light pildipank

Kõik uudised

Seotud uudised Uudiste arhiiv

Siinid kaasaegsetes eluruumides

Siinid kaasaegsetes eluruumides

Valgustuse hea planeerimise tähtsust ei pea kodusisustamise puhul ilmselt rõhutama, kuna see loob kodutunde ning rõhutab just seda, millesse disaini puhul oled panustanud. Üks efektiivne viis selleks on siinide kasutamine.

Loe edasi

Kuidas puhastada valgusteid?

Kuidas puhastada valgusteid?

Lihtsad nipid ja soovitused erinevatest materjalidest valgustite puhastamiseks.

Loe edasi

Viimased uudised Uudiste arhiiv

5 nippi, kuidas kodule uus ilme anda

5 nippi, kuidas kodule uus ilme anda

Tunned, et kodu vajaks kiiret värskendust, aga samas pole palju aega ega suuri summasid selle peale kulutada? Diivaniparadiis tuleb appi kavalate nippidega.

Loe edasi

Tule haara maitsev kõhutäis TonTon Šaurmast, Järve Keskuse õuealal

Tule haara maitsev kõhutäis TonTon Šaurmast, Järve Keskuse õuealal

20.09.2021

Järve Keskuse õuealal on avanud "uksed" uus söögikoht- TonTon Šaurma. Toidutreiler on avatud iga päev 11.00-23.00.

Loe edasi

4 trendi vaibamaailmas

4 trendi vaibamaailmas

Möödas on ajad, mil moes oli paljas laudpõrand. Vaip on tagasi, et jääda. See tee kodust kodu, on hindamatu sisekujunduselement ning mõjub ka müra taksitavalt, kui elad näiteks kortermajas. Vaatleme trende, mis hetkel valitsevad

Loe edasi

Tule vaksineeri end Covid-19 vastu Järve Keskuses

Tule vaksineeri end Covid-19 vastu Järve Keskuses

10.09.2021

Järve Keskus osaleb 13.-19.septembril toimuval Tallinna ja Ida-Virumaa ühtsel vaktsineerimisõhtute nädalal. Loe, mida see tähendab!

Loe edasi

Aita koos Apolloga Eesti koolid kiusamisvabaks!

Aita koos Apolloga Eesti koolid kiusamisvabaks!

08.09.2021

Igale lapsele ei ole koolialgus oodatud rõõmupäev. Aga koos saame aidata Eesti koolid kiusamisvabaks!

Loe edasi

Puidust detailid on interjööris tagasi

Puidust detailid on interjööris tagasi

Mis seal salata, oleme suured Skandinaavia sisustuse fännid. Lisaks must-valge-hall koloriidile kasutatakse põhjamaises sisekujunduses palju ka puitu.

Loe edasi

6 lihtsat nippi, kuidas kodule uus ilme anda

6 lihtsat nippi, kuidas kodule uus ilme anda

Alati ei ole vaja teha palju, et kodule trendikam ilme anda, vaid piisab ka mõnest üksikust esemest.

Loe edasi

Seinariiul kui sisustuselement

Seinariiul kui sisustuselement

Kui veel aastate eest kogusid inimesed seinariiulitele eri värvi kaantega raamatuid ja juhuslikult koju sattunud suveniire või muid nipsasjakesi, siis tänapäeval on järjest levinum mõelda detailselt läbi, millised asjad riiulipealsetele sobitada ja mis peita kinnistesse kappidesse.

Loe edasi

Maalähedases stiilis kontorimööbel Charma mööblisalongist

Maalähedases stiilis kontorimööbel Charma mööblisalongist

Ashley Baldridge kontorimööbel on maalähedases stiilis, kuid samas tänapäevaselt stiilne. Sobib oma sooja pruuni puiduviimistlusega hästi nii heledamates kui ka tumedamates toonides interjööri (kodukontorisse).

Loe edasi

Tule Järve Keskuse apteeki vaksineerima!

Tule Järve Keskuse apteeki vaksineerima!

03.08.2021

Tule apteeki vaktsineerima! Ainult nii kaitsed end ja oma lähedasi koroonaviiruse eest ning aitad hoida Eesti piirangutevaba.
Vaktsineerimine on TASUTA ja avatud kõikidele inimestele, kes on vähemalt 12-aastased.

Loe edasi