Avamisajad pühadel

Funktsionaalne õuevalgustus

Muidugi on tähtis valgus meie toas, kuid ka õueala võiks olla kaunilt valgustatud.

Eelkõige aitab aia valgustamine luua turvatunnet, näitab pimedas kätte liikumise trajektoorid ja olulised kohad, nagu majja sisenemine, värav, uksekell jne.

Aiavalgustus võib olla väga mitmekesine, kuid samas peaks see olema nii tagasihoidlik, et ei häiriks öösel naabreid. Aias tekkinud liikumise suundi saab tähistada markeerimisvalgustitega tee- ja sõiduradadel. Nendeks võivad olla nii süvis- kui postvalgustid. Enamasti kasutatakse just valgust ülalt alla suunavaid postvalgusteid ning nende valik on lai.

Soovitame aedadesse emotsiooni- ehk kujundusvalgust.

Kujundusvalgus luuakse erinevate aias olevate objektide, puude või põõsaste väljavalgustamisega. Valgusega on võimalik aed muuta ruumiliseks, kutsuvaks ja huvitavaks aastaringselt. Oluline oskus on luua valguse ja varju efekte.

Lillepeenardele saab paigutada piikidega teisaldatavaid pinnasesse sissesurutud valgusteid. Tasub vaid arvestada, et põledes kuumenevaid valgusteid ei ole mõistlik kasutada taimede vahetus läheduses.

Asjakohane võib olla aia sügavuse välja valgustamine või erinevate objektide fookusesse toomine. Prožektortüüpi õuevalgusteid saab suunata puude võradesse. Erinevad postvalgustid suunavad valgusvooge vastavalt vajadusele – kas kiirena ühes suunas või hajusalt ümber valgusti.

Terrassi saab sisustada suisa tubaselt, sest tänapäevased välisvalgustid näevad just sisevalgustite sarnased välja, omades sealjuures vajalikku niiskuskindluse astet.

Kõige mugavam on kasutada teisaldatavaid õuevalgusteid, mida saab vajadusel kergesti ümber paigutada.Viimase aasta trend on laetavad patareidega valgustid.

OLULISED TÄHELEPANEKUD ÕUE VALGUSPLAANI LOOMISEL

1. Välisvalgustust võiks saada hämardada valgustasemele, mis on parasjagu kohane aastaajale ja inimese silmale.

2. Aiavalgustus ei peaks põlema terve öö, kuna pidev valgus võib hakata rikkuma looduse tasakaalu, taimed ja sealne putukate elu võib saada liigselt kahjustatud.

3. Et õuevalgustid oleksid pikaealised, peavad need olema niiskus- ja veekindlad. Enamasti on sobilik IP 44, kuid pinnasesse süvistatud valgustite puhul hoopis IP 67 või IP 68. Valik sõltub sellestki, kui kaugel on valgusti veekogust, tiigist, põhjaveest ja kui kauaks üleujutus võib tekkida.

4. Valgustid näevad kauem kenad välja, kui need on korrosioonikindlast materjalist, nagu alumiinium või roostevaba teras.

5. Valgustuse planeerimisel tuleks ette mõelda, milline on aed suvel, milline talvel lumikattega, või kuidas oleks õige valgustid paigutada, et need ei hakkaks segama näiteks muruniitmist või lumekoristust.

6. Siinkohal on olulisel kohal teisaldatavad õuevalgustid, mida saab vajadusel kergesti ümber paigutada. Need võivad olla nii kõrgemad õue mõeldud põrandavalgustid kui kaasaskantavad käsilambid või muud valgusega varustatud eksterjööri elemendid.

7. Efektne võib olla mõne objekti hästi madalalt valgustamine nn peidetud allvalgusega (näiteks terrassi, pingi, laua alla peidetud valgustiga). LED-ribade kasutuselevõtt pakub palju võimalusi.

8. Aiavalgustusele tuleks mõelda juba enne aia planeerimist ja rajamist, et õigeaegselt pinnasesse kaablid paigaldada. Kaablite otsad võiks maapinnani tuua näiteks plastiktorus, et see oleks ülesleitav ka siis, kui valgusteid kohe esimesel aiarajamise aastal paigaldada polnud võimalik. Jälgida tuleb, et kaablite ühendused oleksid veekindlad.

9. Soovitame majadele numbrivalgusteid, et ka pimedal ajal oleks eemalt tänavalt maja number nähtav.

10. Enam tähelepanu tasuks pöörata kvaliteedile, sest valgustid ostetakse ju aastateks. Tootja mainekus ja kogemus on arvestatav. Tasub uurida, millised tootjad on just välisvalgustitele spetsialiseerunud.

Kõik valgustid on saadaval Hektor Lighti poes, mis asub Järve Keskuse 0-korrusel.

Allikas: Idee ja Lahendus 2021
Tekst: Ülle Jõks
Fotod: Hektor Light pildipank

Kõik uudised

Seotud uudised Uudiste arhiiv

Siinid kaasaegsetes eluruumides

Siinid kaasaegsetes eluruumides

Valgustuse hea planeerimise tähtsust ei pea kodusisustamise puhul ilmselt rõhutama, kuna see loob kodutunde ning rõhutab just seda, millesse disaini puhul oled panustanud. Üks efektiivne viis selleks on siinide kasutamine.

Loe edasi

Kuidas puhastada valgusteid?

Kuidas puhastada valgusteid?

Lihtsad nipid ja soovitused erinevatest materjalidest valgustite puhastamiseks.

Loe edasi

Viimased uudised Uudiste arhiiv

Top 7 ehet, mida kinkida koolilõpetajale

Top 7 ehet, mida kinkida koolilõpetajale

Miks just ehteid kinkida? Ehted on ajatud ning nendega jääb alati kaasas käima oma lugu. Siit leiab mõned kingiideed, mis kindlasti värskel koolilõpetajal silmad särama paneb.

Loe edasi

9 nippi, kuidas lihtsate võtetega “linnaaednikuks” hakata

9 nippi, kuidas lihtsate võtetega “linnaaednikuks” hakata

Urban-aiandus on uusim trend, ka pisikeste kodude omanike seas. Anname ideid, kuidas lihtsate võtetega ka ise "linnaaednikuks" hakata.

Loe edasi

3 tegevust, mida tasub suveajal nautida

3 tegevust, mida tasub suveajal nautida

Üürikest suve peab nautima iga päev! Sumeda suve juurde kuulub kvaliteetsel grillil valmistatud hõrk toit, koduaias chillimine ning põnevad matkad.

Loe edasi

Mida tervislikku haarata kommi asemel?

Mida tervislikku haarata kommi asemel?

Kes meist ei teaks, et tervislikum toitumine toob kaasa hea enesetunde ja mõnusalt energiat. Valisime koostöös Selveriga välja maitsvad ja funktsionaalsed supertoidusegud, millega päeva jooksul akusid laadida.

Loe edasi

Berrystop marjamüügiletid ootavad

Berrystop marjamüügiletid ootavad

18.05.2021

Järve Keskuses on avatud lausa kolm marjamüügipunkti- kõik selleks, et magusad marjad ei jääks kellelgi kahe silma vahele.
Berrystop – see on marjakaupluste võrgustik, mis pakub parima kvaliteediga marju hoolikalt valitud kasvatajatelt üle terve Euroopa.

Loe edasi

Kuidas kujundada kaasaegset kontorit või miks mitte suvist kodukontorit

Kuidas kujundada kaasaegset kontorit või miks mitte suvist kodukontorit

Kas töötad pisemat sorti ettevõttes, mis soovib oma ruume värskendada või soovid kujundada suveperioodiks hubast kodukontorit? Anname nõu, millele võiksid enne mõelda.

Loe edasi

Kõik terrassi ja aialilled lilletelgist

Kõik terrassi ja aialilled lilletelgist

14.05.2021

Tori Lilleaia lilletelk ootab teid homme, 15.mail kell 12-18 Järve Keskuse õuealal, ikka selleks, et saaksite kõik kevad-suvised lilled mugavalt ühest kohast soetada.

Loe edasi

Horret Junior nüüd Järve Keskuses

Horret Junior nüüd Järve Keskuses

11.05.2021

Horret Junior on brändirõivaste kauplus, mille valikus olevad tooted on mõeldud vaid lastele! Kauplusest leiad erinevate tuntud kaubamärgide rõivaid nii tüdrukutele kui ka poistele.

Loe edasi

Kuidas sisustada kodu, kus on hea olla

Kuidas sisustada kodu, kus on hea olla

Soetades korterit uusarendusse, võivad valged seinad ja lage ruum tekitada nii elevust kui ka ärevust: kuidas muuta see tühi "karp" tõeliseks koduks?

Loe edasi

Rave Mööbel laienes

Rave Mööbel laienes

04.05.2021

Alates eilsest on Järve Keskuse RAVE Mööbli esindussalong avatud ning suurem kui varem.

Loe edasi