Eelkõige aitab õue valgustamine luua turvatunnet, näitab pimedas kätte liikumise trajektoorid ja olulised kohad nagu majja sisenemine, värav, uksekell jne. Aiavalgustus võib olla väga mitmekesine, kuid samas peaks see olema nii tagasihoidlik, et ei häiriks teisi elanikke öösel.
Aias tekkinud liikumise suundi saab tähistada erinevate aiavalgustitega, näiteks markeerimisvalgustitega tee-ja sõiduradadel. Nendeks võivad olla nii süvistatavad välisvalgustid kui post välisvalgustid. Enamasti kasutatakse just valgust ülalt alla suunatavaid postvalgusteid.
Kujundusvalgus luuakse erinevate aias olevate objektide, puude või põõsaste väljavalgustamisega. Valgusega on võimalik aed muuta ruumiliseks, kutsuvaks ja huvitavaks aastaringselt. Oluline oskus on luua valguse ja varju efekte. Selleks sobivad hästi nii süvistatavad terrassi valgustid kui suunatavad õuevalgustid.Üha enam kasutatakse terrassidel ja rõdudel ka niiskuskindlaid rippvalgusteid ja põrandavalgusteid.
Olulisim on õues kasutatavate valgustite niiskuskindlus ja vastupidavus ilmastikutingimustele. Õues kasutamiseks sobivad valgustid, mille IP on vähemalt 44 ehk valgustid peavad olema niiskus-ja veekindlad. Jälgida tuleb, et ka kaablite ühendused oleksid veekindlad.
Kui valgustil on märge IP67, võib seda paigaldada ka veega vahetult kokkupuutuvatele pindadele, kus vesi ei tungi kuni poole tunni jooksul vetteuputatud valgustisse ja on kaitse igasusuguse tolmu suhtes.
Käiguteede, radade välisvalgustid on sageli just postvalgustid ehk pollarvalgustid
Eelistada võiks räigusvaba valgustust ehk silma mittepimestavat valgust. Madalad hajutiga kaetud pollarvalgustid on sellel juhul eelistatumad.
Õdusa atmosfääri tarvis tuleks kasutada kindlasti soojema värvustemperatuuriga valgusallikat.
Leed välisvalgusteid valides tuleb veenduda nende heas kvaliteedis, et ritta paigutatuna ei satuks valgustid olema erineva valguse värvustempeartuuriga, see muudab väljanägemise näotuks.
Hea kvaliteet ja materjal tagavad valgustite kestvuse. Maja sisenemiseala valgustamise saab lahendada mitmeti.
Terrassi saab valgustada nii statsionaarsete kui teisaldavate valgustitega
Teisaldatavate ehk ajutiselt ümberpaigutatavate põrandavalgustite valikul tuleks jälgida, et need oleksid purunemiskindlad ja raske alusega( jalaga), et tuul minema ei viiks ega pikali ajaks.
Hubasuse loomisele aitavad kaasa ka peidetud valgusega mööbli või muu sisustuselemendi terrassile paigutamine. Väga efektselt mõjub, kui valgustada mõni objekt hästi madalalt, nn peidetud allvalgusega. Hea võimalus on kasutada selleks silikoonkattega leedribasid, mida saab peita näiteks terrassi serva, pingi või laua alla.
Eriti mugav ja lihtne on õues kasutada patareiga laetavaid kaasaskantavaid valgusteid
Niiskuskindlate rippvalgustite valik kasvab aasta aastalt
Valgustus aitab kujundada aeda
Prozektortüüpi õuevalgusteid saab suunata puude võradesse. Peenardesse saab torgata piikvalgusteid või plaanida statsionaarseid valgusteid. Statsionaarseks paigaldamiseks on vajalik õigeaegne ettekavatsetud juhtmete väljatoomine õigesse paika. Kaablite otsad võiks maapinnani tuua näiteks plastiktorus, et see oleks ülesleitav ka siis kui valgusteid kohe esimesel võimalusel pole soetatud ja paigaldatud. Valgustuse planeerimisel tuleks ette mõelda ka seda, milline on aed suvel, milline talvel lumekattega või kuidas oleks õige õuevalgustite paigutus nii, et need ei hakkaks segama näiteks muruniitmist või lumekoristust.
KÜLASTA HEKTOR LIGHT KAUPLUST JÄRVE KESKUSES JA VALI VÄLJA VALGUSTI, MIS SOBIB JUST SINU AEDA VÕI TERRASSILE!