07 / 06 / 2021 Kodu Sisustus

Funktsionaalne õuevalgustus

Allikas: Idee ja Lahendus 2021
Tekst: Ülle Jõks
Fotod: Hektor Light pildipank

Muidugi on tähtis valgus meie toas, kuid ka õueala võiks olla kaunilt valgustatud.

Eelkõige aitab aia valgustamine luua turvatunnet, näitab pimedas kätte liikumise trajektoorid ja olulised kohad, nagu majja sisenemine, värav, uksekell jne.

Aiavalgustus võib olla väga mitmekesine, kuid samas peaks see olema nii tagasihoidlik, et ei häiriks öösel naabreid. Aias tekkinud liikumise suundi saab tähistada markeerimisvalgustitega tee- ja sõiduradadel. Nendeks võivad olla nii süvis- kui postvalgustid. Enamasti kasutatakse just valgust ülalt alla suunavaid postvalgusteid ning nende valik on lai.

Soovitame aedadesse emotsiooni- ehk kujundusvalgust.

Kujundusvalgus luuakse erinevate aias olevate objektide, puude või põõsaste väljavalgustamisega. Valgusega on võimalik aed muuta ruumiliseks, kutsuvaks ja huvitavaks aastaringselt. Oluline oskus on luua valguse ja varju efekte.

Lillepeenardele saab paigutada piikidega teisaldatavaid pinnasesse sissesurutud valgusteid. Tasub vaid arvestada, et põledes kuumenevaid valgusteid ei ole mõistlik kasutada taimede vahetus läheduses.

Asjakohane võib olla aia sügavuse välja valgustamine või erinevate objektide fookusesse toomine. Prožektortüüpi õuevalgusteid saab suunata puude võradesse. Erinevad postvalgustid suunavad valgusvooge vastavalt vajadusele – kas kiirena ühes suunas või hajusalt ümber valgusti.

Terrassi saab sisustada suisa tubaselt, sest tänapäevased välisvalgustid näevad just sisevalgustite sarnased välja, omades sealjuures vajalikku niiskuskindluse astet.

Kõige mugavam on kasutada teisaldatavaid õuevalgusteid, mida saab vajadusel kergesti ümber paigutada.Viimase aasta trend on laetavad patareidega valgustid.

OLULISED TÄHELEPANEKUD ÕUE VALGUSPLAANI LOOMISEL

1. Välisvalgustust võiks saada hämardada valgustasemele, mis on parasjagu kohane aastaajale ja inimese silmale.

2. Aiavalgustus ei peaks põlema terve öö, kuna pidev valgus võib hakata rikkuma looduse tasakaalu, taimed ja sealne putukate elu võib saada liigselt kahjustatud.

3. Et õuevalgustid oleksid pikaealised, peavad need olema niiskus- ja veekindlad. Enamasti on sobilik IP 44, kuid pinnasesse süvistatud valgustite puhul hoopis IP 67 või IP 68. Valik sõltub sellestki, kui kaugel on valgusti veekogust, tiigist, põhjaveest ja kui kauaks üleujutus võib tekkida.

4. Valgustid näevad kauem kenad välja, kui need on korrosioonikindlast materjalist, nagu alumiinium või roostevaba teras.

5. Valgustuse planeerimisel tuleks ette mõelda, milline on aed suvel, milline talvel lumikattega, või kuidas oleks õige valgustid paigutada, et need ei hakkaks segama näiteks muruniitmist või lumekoristust.

6. Siinkohal on olulisel kohal teisaldatavad õuevalgustid, mida saab vajadusel kergesti ümber paigutada. Need võivad olla nii kõrgemad õue mõeldud põrandavalgustid kui kaasaskantavad käsilambid või muud valgusega varustatud eksterjööri elemendid.

7. Efektne võib olla mõne objekti hästi madalalt valgustamine nn peidetud allvalgusega (näiteks terrassi, pingi, laua alla peidetud valgustiga). LED-ribade kasutuselevõtt pakub palju võimalusi.

8. Aiavalgustusele tuleks mõelda juba enne aia planeerimist ja rajamist, et õigeaegselt pinnasesse kaablid paigaldada. Kaablite otsad võiks maapinnani tuua näiteks plastiktorus, et see oleks ülesleitav ka siis, kui valgusteid kohe esimesel aiarajamise aastal paigaldada polnud võimalik. Jälgida tuleb, et kaablite ühendused oleksid veekindlad.

9. Soovitame majadele numbrivalgusteid, et ka pimedal ajal oleks eemalt tänavalt maja number nähtav.

10. Enam tähelepanu tasuks pöörata kvaliteedile, sest valgustid ostetakse ju aastateks. Tootja mainekus ja kogemus on arvestatav. Tasub uurida, millised tootjad on just välisvalgustitele spetsialiseerunud.

Kõik valgustid on saadaval Hektor Lighti poes, mis asub Järve Keskuse 0-korrusel.

Jaga