Ihkad, et su kodu meenutaks moodsat linnadžunglit? Või soovid lihtsalt paari taime, mis “jääks ellu”? Studio Nelk perenaine, Joanna Kõpper, annab hüva nõu, kuidas roheliste sõpradega paremini läbi saada.
Kuidas aru saada, et taim midagi vajab: lisavalgust, vett, päikest? Või äkki on seda kõike hoopis liiga palju?
Poes müüdavate toataimede valikus on palju n-ö hooajalisi taimi, mis ka kõige tublima aedniku käe all pärast õitsemist hääbuvad. Aga ära sellepärast taimedest loobu, vaid täida tühjaks jäänud lillepott mõne armsa hooajalise õitva taimekesega.
Kui taimel kuivavad lehed, õied pudenevad korraga maha või on lehtedel mädanik, siis viitab see, et taimele miskit ei sobi. Usu või mitte, kuid kõige enam tekitab probleeme ülekastmine. See ujutab üle taime juurestiku. Vee sees “istudes” taim aga lämbub ja soojas ruumis tekib kiiresti ka juuremädanik. Seega tasub alati kontrollida, et liigvesi saab lille ümbritsevast potist välja voolata ega jää selle põhja.
Kui oled unustanud toataimi pikalt kasta, tasub teha neile üks tore vannipäev! Tavapärane kastmine ei pruugi sellises olukorras hea mõte olla, sest kui muld on väga kuiv, voolab vesi lihtsalt mullast läbi, kuid ei seo niiskust. Seepärast vii taimed duši alla või vanni ja kasta leige veega nii mulda kui ka lehti. Vesi uhub taimede lehtedele kogunenud tolmu ja mullapall saab korralikult niisutatud. Jäta taimed mõneks tunniks vannituppa kuivama.
Kui soovid lihtsamalt läbi saada, pane ämbrisse vett, lisa sobiv kogus lilleväetist ja pista taimed mõneks tunniks anumasse. Ka sel moel imeb mullapall end korralikult vett täis ja taim saab pärast kiiremini kosuma hakata.
Kuidas taimega talitada, kui lähed suvel pikemaks ajaks maale või talvel puhkama?
Leia taimedele hoidja, kes käib kastmas või muretse kastmistarvik, mis eraldab vett vähehaaval ja niisutab taime pikema perioodi jooksul.
Talvisel perioodil proovi kardinaid päeval lahti hoida, et vähenegi valgus taimedeni jõuaks. Kui näed, et lehed kipuvad kollaseks minema või taim “välja venima”, siis see on kindel märk vähesest valgusest. Suvel see-eest tasub taimi otsese kiiskava päikesevalguse eest hoida. Taime valgusvajadusest saad lugeda sildikeselt, mis uue taimega kaasa tuleb. Kui hätta jääd, leiad häid soovitusi alati ka internetist.
Kuidas suhtuda väetistesse?
Taimed saabuvad müüki toitaineterikka mullaga, seega kohe väetama ei tasu asuda. Küll aga on meie kliimas üldine reegel, et kasvuperiood on kevadest sügiseni, mil tasub toataime väetisega (saadaval tava-ja lillepoodides, aiandites ja ehitusmarketites). Valikus on eraldi väetis õitsavatele taimedele, roheliste lehtedega taimedele ja orhideedele. Doseerida tuleks vastavalt pakendil olevatele juhenditele (kui kahtled, siis lisa alati vähem) ja kasta saadud lahusega toataimi üle nädala. Sügisest kevadeni on taimedel tavapärselt puhkeperiood, mil tasub neid vähem kasta ja ka mitte väetada.
Kas n-ö leheliste ja õieliste taimede eest hoolitsemisel on erinevusi?
Kõik taimed vajavad ühtmoodi hoolt ja imetlust. Kindlasti vajab õitsev taim regulaarset kastmist ja väetamist. Äraõitsenud õied tasub ära noppida, et need lille koormama ei jääks. Kuid sama kehtib ka rohelise taime puhul- kui mõni leht on kollaseks muutunud või kuivanud, tasub see kohe ära lõigata, et taim ei peaks liigset jõudu raiskama ja saaks pigem uute lehtede või õite kasvatamisele keskenduda.
Milliseid taimi tuleks vaadata, kui ihkad ilusat aga ka kasulikku rohelust?
Taimed on head lisandid meie kodusesse interjööri mitmel põhjusel. On raviomadustega taimi, millesse võiks suhtuda kui koduapteeki. Paljud roheliste lehtedega taimed on ka head õhupuhastajad, sobides eriti hästi kesklinna korterisse. Lisaks omistatakse osadele taimedele häid holistilisi omadusi.
Millal on õige aeg taimedele suurem pott muretseda?
Poest ostes on taimel hästi balansseeritud ja toitainerikas muld. Tavapäraselt on ka poti suurus ning seal olev mulla hulk arvestatud taimele kasvuvaruga. Seega esimesed paar aastat ei peaks olema vajadust taime suuremasse potti ümber istutada. Kui taimed tunnevad ennast hästi, siis ajavad nad uusi võrseid ja lehti. Kui aga tunned, et mulda on vähe, võid sobivat taimemulda potti pealiskihina juurde lisada.
Ümberistutamisel pea meeles
- Karakteriga kodu loomisel kombineeri ajastuid, vintaaži, IKEAt, taaskasutusleide, et tekiks omapärased kihid.
- Mõtle läbi valguslahendus.
- Ürita iga ruumi puhul juhinduda põhimõttest tuua välja selle parimad omadused. Näiteks väiksesse ruumi väga intensiivse mustriga tapeeti ei tasuks panna.
- Lähtu hoone enda arhitektuurist ja välisilmest.