Eeterlikel õlidel on palju otstarbeid– õlisid kehale määrides saab tohterdada nahka, nende auruga on võimalik leevendada hingamisteede haigusi ning neist on võimalik valmistada koduseid puhastusvahendeid. Kuid mis peamine: eeterlikud õlid täidavad kodu hea aroomiga ning mõjuvad meeleolule positiivselt ja turgutavalt.
Enda lemmikut valides tasub arvesse võtta nii isiklikku lõhnaeelistust, aga ka õli toimeviise ja kasulike omadusi.
EUKALÜPT
Näiteks eukalüpt on ideaalne abimees talvisel ajal, mil külmetushaigused kimbutama kipuvad. Austraalia aborigeenid on juba aastasadu kasutanud eukalüpti palaviku, haavade, astma ja liigesevalude ravimiseks.
Bakterivastase toime pärast kasutatakse eukalüpti eetrlikku õli hingamisteede limaskestade nakkuslike põletike ehk köha ja bronhiidi korral. Aroomilambis kasutades aitab õli edukalt avada ka hingamisteid. Samuti sobib eukalüptiõli haavade ja haavandite tohterdamiseks ning aitab ka akne vastu. Võimsate omaduste tõttu soovitatakse raseduse ajal eukalüptiõli vältida.
LAVENDEL
Lillelise lavendli raviomadustest olid juba vanad roomlased teadlikud, kasutades seda antiseptiku, vanniõli ja lõhnastajana. Rooma sõdurid võtsid lavendlit ka sõjakäikudele kaasa, kasutades taime haavaravis – õli toimib antiseptiliselt ehk pindmisi nakkusi ja põletikke tohterdavalt. Lavendli aromaatne lõhn mõjub rahustavalt ja tujutõstvalt ning aitab hästi leevendada psüühilisest pingest tekkinud peavalu.
Samuti soodustab õli uinumist. Kuna lavendel ergutab naha verevarustust, parandavad lahjendatud õli kompressid verevalumeid ja turseid.
Muide, kui pärast rasket päeva tunned, et jalad löövad justkui tuld, tee lavendliõliga jalavanni. Kogused: sega 20 tilka õli klaasitäie keedetud veega. Lavendlikümblused turgutavad väsinud ja valutavaid jalgu ning aitavad ka ravida nahaseent.
SIDRUN
Sidruni eeterlik õli mõjub ergutavalt ja tujutõstvalt, soodustades keskendumist, stimuleerides ajutegevust ning parandades töövõimet. Tänu tugevale antiseptilisele toimele sobib sidruniõli kasutada ka rasuse ja aknese naha hooldamisel.
Ka koristamisel on sidruniõlist kasu, kuna antibakteriaalse toime tõttu sobib see hästi pindade puhastamiseks, boonuseks meeldiv värske lõhn. Kasutamiseks sega õli veega ning pihusta pritsiga pudelist puhastamist vajavatele pindadele.
PIPARMÜNT
Kui sind aga vaevavad tihtipeale hingamisteede haigused, pöördu piparmündiõli poole. Piparmündi eeterlik õli on antibakteriaalse ja valuvaigistava toimega, ergutades seedimist ja vabastades hingamisteid. Ideaalne on õli kasutada külmal ajal aroomilambis külmetushaiguste ja ülemiste hingamisteede hädade ennetamiseks ja leevendamiseks. Tugeva köha ja külmetuse korral pane keevasse vette10 tilka piparmündi essentsiõli. Kata pea rätikuga ja hinga 3 minutit auru. Seejärel tee 2 minutiks paus. Hinga veel, kuni vesi enam ei aura. Aur vabastab ja steriliseerib hingamisteid.
Ka piparmündiõli puhul tasub meeles pidada, et seda ei soovitata imetavatele emadele, kuna see pärsib rinnapiima teket. Nahale aga võib piparmündiõli kanda vaid lahjendatult (kuni 1%-ni). Münt on ka üks süttivatest essentsiõlidest ehk selle kasutamisel saunas ja lahtise tule lähedal peaks olema ettevaatlik.
Hea teada!
– Olgugi, et looduslikult on eeterlikud õlid väga võimsad vedelikud, mis raviomaduste poolest on keskmiselt 75 korda tugevamad, kui kuivatatud ravimtaimed. Seetõttu tuleb nendega ümber käies olla ettevaatlik. Näiteks on paljud õlid kergesti süttivad.
– Enne kasutamist tuleb eeterlikke õlisid alati lahjendada (välja arvatud paar erandit) ning vältida puhta õli sattumist paljale nahale. Lahjendamiseks sobivad imeliselt baasõlid, näiteks oliivi-, jojoobi-, avokaado- ja päevalilleseemneõli. Baasõli muudab eeterliku õli paremini imenduvaks ja ka ohutuks.
– Kasuta lavendliõli meeleolu tõstmiseks! Aromaatne lillelõhn mõjub rahustavalt ja tujutõstvalt ning aitab hästi leevendada psüühilisest pingest tekkinud peavalu. Aroomilambis kasutamiseks tilguta veega täidetud anumasse 3–5 tilka eeterlikku õli.
– Saunas tilguta paar tilka eeterlikku õli leilivee anumasse – tulemuseks pole mitte ainult hea aroom, vaid ka tugi hingamisteede tööle.
Tekst: Elin Kroon
Tooted: Bio4You ökopood