Käes on kevad ning aia-ja terrassihooaeg on avatud. Lillede abil annab väga lihtsalt oma aed, terrass või rõdu hubasemaks muuta, et seal kevadpäikest püüda või päikeseloojanguid nautida. Tänapäeva kiire elurütmi puhul on taimed ka hea võimalus pingeid maandada. Igasugune rohenäplus on tervitatav. See rahustab meeli, viib mõtted mujale- juba roheline värv on rahustav.
MILLISED LILLED VÕI TAIMED ISTUTADA LILLEPEENDRALE
Oma koduaia jaoks õigete valikute tegemine oleneb nii aia, terrassi/ rõdu suurusest, valgusest kui ka rohenäpust endast. Kui aega napib ja kastmine võib meelest minna, siis tasuks otsustada selliste taimede kasuks, mis pole väga nõudlikud. Hosta, astilbe, bergeenia ja helmikpööris on sellised taimed, mis eelistavad pigem poolvarjulist või varjulist kasvukohta. Kui võtta aeda püsikud, siis võiks need olla lehtdekoratiivsed. Kaunid, aga päikeselembesed püsikud on kivirikud ja kukeharjad, aubrieetad, padjand-leeklilled.
NÕUANDED, MILLISTE TAIMEDEGA KAUNISTADA RÕDU VÕI TERRASSI
Üks mõnus paik, kus jälgida hommikukohvi saatel lillede ilu, on rõdu või terrass. Lilled rõdul loovad mõnusa atmosfääri, linnakorteriga kärarikkal tänaval, aitab rõdu rohelisus mahendada vaadet ja luua privaatsust.
Rõdul võib kombineerida nii õitsvaid kui ka lehtdekoratiivseid suvelilli, maitsetaimi ja püsikuid. Kui ihkad džungli miljööd, siis tasuks rõdutaimi valides jälgida, et oleks nii rippuva, laiuva kui ka püstise kasvukujuga taimi.
Lehtdekoratiivsetest suvelilledest on toredad kirinõgesed ja luuderohi, mida saab talvel toas hoida ja sooja saabudes jälle rõdule viia. Püsililledest kõrrelised, mis lehvivad aasta läbi rõdul, samuti hortensia, mille kuivanud õied saab ära lõigata ja tuppa vaasi panna.
Ka maitsetaimed on väga populaarsed ning mõjuvad dekoratiivsena. Näiteks käharpetersell, basiilik, tüümian, basiilik, salvei, münt, estragonpuju – lõhnavad hästi, on väga dekoratiivsed ja vajavad suhteliselt vähe hoolt. Samuti võib maitsetaimi väga kenasti õitsvate suvelilledega kombineerida. Kuna maitsetaimede sortiment on väga lai, tasub eelistada liike, mida saab toidutegemises ära kasutada. Kui talve saabudes lähevad suvelilled enamasti komposti võib maitsetaimed aga sügavkülma panna.
KÕRRELISED
Kõrreliste võlu on nende alati kestvas leheilus. Ilukõrrelise peen graafiline lehestik tasakaalustab aiamaastikku nii suvel õierikkuses kui ka talvel näilises vaesuses.
Aiakõrrelisi saab valida nii tihedapuhmikulisi, hõredapuhmikulisi kui ka võsundilis-puhmikulisi. Sellised kõrrelised on näiteks aruheinad ja rohelubikas. Aiakõrreliste seast leiab taimi igasugustele kasvukohtadele.
Koduaias võiks kõrrelisi panna näiteks suve- või sibullillepeenraid kaunistama, lillemurusid täiendama, kiviktaimlatesse, aga ka kraavi- ja tiigikallastele, järskudele nõlvakutele, mida on halb niita, jne. Looduslikus aias mõjuvad hästi suured üheliigiliste kõrreliste rühmad. Aiakõrrelised vajavad üpris vähe hoolt, kui nad on istutatud õigesse kasvukohta.
LEIA ÕIGE LILLEPOTT!
Rõdu või terrassi puhul kasuta rõdukaste, potte, ampleid, mis on varustatud mahuka veereservuaariga, et tagada taimedele vajalik veevaru pikemaks ajaks.
Trendikad taimeriiulid ja postamendid on samuti IN.
Kui tundub, et ruumi napib ja taime jaoks pole kohta, siis lahenduseks on seinapealsed kastid ning lakke riputatavad moodsad lilleamplid.
Leia sobilikud lillepotid Koduekstrast ja Aatrium Sisustuskabamajast