Tekst: Inga Piiroja
Fotod: Indrek Gutmann
Eestis on silikaattellisest seinad jõudnud viimastel aastatel trendikatesse meelelahutuskohtadesse, restoranidesse ja kaubanduspindadele. Avalikest ruumidest alguse saanud trend liigub ka nii modernse, klassikalise kui ka looduslähedasema maitsega inimeste kodudesse. Silikaattellistest sein interjööris ei jäta kedagi külmaks, see on efektne arhitektuuriline element, mis toob ruumidesse isikupära ja tõmbab tähelepanu.
Silikaattellise väärtus ja võlu peitub kivi reljeefsuses ja tekstuuris. Naturaalne või heleda värvikihiga kaetud struktuurile mängiv silikaatsein aitab ruumis esile tuua nii erksaid kui ka neutraalseid toone. See loob hea tausta kujunduselementide, mööbliesemete ja kunsti esiletõstmiseks.
Sein, mis hingab
Silikaattellisseinast rääkides ei saa keskenduda vaid silmaga nähtavatele väärtustele. Eestimaisel toorainel põhinev kivi on valmistatud liivast, lubjast ja veest. Silikaattellis on läbinisti looduslik, toetades kodu head sisekliimat.
Silikaattellis aitab vähendada ruumi temperatuuri kõikumisi ja tasakaalustada õhuniiskust. Tänu tellise soojust talletavale omadusele suudab sein endasse koguda nii päikeseenergiat kui ka imeda endasse maja sisemist soojust, mis hiljem ruumidesse vabaneb. See omadus aitab vähendada küttekulusid, kuna käitub loodusliku kliimaseadmena. Tellisseinaga ruum jääb talvel mõnusalt soojaks ning suvel jahedaks.
Samuti on tellis hea aurujuht, mis ei jäta niiskust lõksu. Selle omaduse tulemuseks on hingavus ning stabiilne ja õige õhuniiskus. Kodus, kus kastutakse naturaalset tellist, pole vaja rääkida liigsest niiskusest põhjustatud hallitusseentest või liiga kuiva õhu tagajärjel tekkinud terviseprobleemidest.
“Praegu on järjest enam koduomanikke, kes valivad kipsplaadi asemel kattematerjaliks või mittekandvate vaheseinte ehitamiseks naturaalse hingava silikaattellise. Silikaattellisest disainsein toob ruumi orgaanilisust ja aktsenti, mida siledate monotoonse kipsplaadiga saavutada pole võimalik,” jagab Aatriumi sisekujundaja Kristi Org eestlase eelistust.
Õigesti laotud tellissein ei vaja palju hooldust ning seina ei ole vaja aastate pärast värskendada. Tellisseina puhastatakse vee ja lapiga, kus veele võib vajadusel lisada pesuainet või majapidamisseepi. Tänu oma tagasihoidlikele vajadustele ja pikaajalisele püsivusele osutub silikaatsein kokkuvõttes üheks vägagi soodsaks lahenduseks.
Lisaks siseseintele mõjuvad tellistest ehitatud lihtsa stiiliga köögimööbel või riiulid nii maakodus kui ka rustikaalsema stiiliga korteris vägagi tõetruult. Oma iseloomuomaduste poolest sobib tellist kasutada ka niisketes ruumides, nt dušinurga ehitamisel.
“Kuigi silikaatsein ei mõju oma korduva mustri ja puhta joonega pealetükkivalt, peab siiski vaatama, et seda ei saaks ruumi liiga palju, kus ta muutuks domineerivaks ruumi teiste sisustuselementide suhtes. Aga vastutus õige proportsiooni ja sobiva tasakaalu leidmiseks jääb reeglina meie õlule,” tõdeb Kristi Org.
Oluline on ka seina ladumise kvaliteet. Seina, kus vuugid on filigraanselt viimistletud ja rütm ühtlane, on alati rõõm vaadata. Järve Keskuse silikaatseina ladumise usaldasime me oma ala vaieldamatule meistrile Aivar Kaurile. “Järve Keskuse galerii silikaatsein on hea näide perfektselt laotud seinast, mis kaunistaks iga kodu,” kiidab sisekujundaja Kristis Järve Keskuse disainseina teise korruse galeriis.
Pretensioonitu, kuid efektne
Valge silikaattellise karakter on pretensioonitu ja see teeb selle sidumise eri mööbliesemete ja värvidega väga lihtsaks. Järve Keskuses sobitasime tellisseinaga kokku nii modernsemat erksavärvilist mööblit, voodeid kui ka romantilisemaid nipsasjakesi. Tulemus on perfektne. “Tellisel on omadusi, mis annavad võimaluse luua hubase, kuid ka elegantse tasakaalu mis tahes mööbliga,” on Kristi mööbli ja tellise sobitamise võimaluste rohkuses kindel.