Avamisajad pühadel

Mari Ojasaare hubane kodu ja stuudio

 

Veskimöldre kõrgete mändide all on üüritud ridaelamuboksi kodu rajanud triloogia “Mees” autor Jesper Parve ja tema kunstnikust elukaaslane Mari Ojasaar. Paar on varem elanud koos nii Bali saarel, kesklinna korteris, vanas talumajas, Hiiumaa suvekodus kui ka karavanis – nende kodus leidub mõjutusi kõigist nimetatud paikadest.

Looduslähedase keskkonna kasuks otsustati kahel põhjusel. Esiteks tekkis vajadus kolida kesklinna korterist välja ja peres kasvas parasjagu ka kolmeaastane Aaron, kes tahtis palju joosta, jalgrattaga sõita ja ringi liikuda.

Teiseks, kaks tänavat eemal elab Mari õe Kristi pere, kes uute potentsiaalsete naabrite üle väga põnevil olid. Väga oluline oli ka see, et  läheduses on mets ja lapsed saavad rahulikult ratastega ringi sõita. Tegemist on piisavalt turvalise kohaga, kus õpetada lapsi liiklusega arvestama.
Nüüdseks on Veskimöldre paarile nii naha alla pugenud, et kui nad just päris Hiiumaale ära ei koli, siis võikski tulevase kodu ka kuhugi lähedusse rajada.

Kodu on omaniku nägu

Kuigi paar unistab tõepoolest kunagi ka päris oma kodu ehitamisest, siis kolme aastaga on ka üürikas nende nägu läinud, olgu see siis troopilist hõngu andva, veel kasvava džungli või hoopis Kalana suvila valdustest leitud vana puuoksa kaudu, mille küljes ripuvad armsaid sündmusi meenutavad fotod.

Üürikale kohaselt on kodu sisustatud vahenditega, mida hiljem saab eemaldada ja mis korteri viimistlust liiga palju ei muudaks. “Alguses, kui siia tulime, oli näiteks magamistuba riidekappe täis ja üldse oli päris palju asju. Meile Jesperiga meeldib aga pindu võimalikult puhtana hoida ja nii lasime kõik asjad välja viia. Maakler küll hoidis kahe käega peast kinni ja küsis mult, kuhu ma oma riided panen, aga minu jaoks ei olegi see nii oluline ja olen valmis pigem riietest loobuma.”

Kodune džungel

Pea igast toast leiab mõne rohelise potitaime ja magamistoas lisab troopilist hõngu veel Hispaaniast kaasa toodud maal, millel kujutatud taimestik ja loodusmotiiv lisab ruumile veelgi rohkem džunglitunnet. “Tegelikult mul tekkis vahepeal täiesti soov muuta kodu džungliks ja arvan, et teengi seda sel talvel,” teatab Mari unistava pilguga. Samas tõdeb ta, et on paljudelt naistelt kuulnud, kuidas nad on hädas sellega, et toataimed surevad nende käes ära, ja temagi üks taim kannatab kahjurite käes. “Ma ei lähe siiski kohe poodi ega osta uut taime, oskamata ise vanade eest hoolt kanda. Popp on omada kodudžunglit, aga ma tahan ka selle eest hoolt kanda ja vastutada.

Lisaks džunglimaalile on magamistoa seinal Stina Kase tehtud mustvalge foto Jesperist ja Marist ajal, mil väikene Aaron alles ema kõhus kasvas, kuid keegi seda veel ei teadnud. “Püüame hoida magamistuba kohana, mis on mehe ja naise päralt. Hea küll, Thor on praegu kahene ja magab veel koos meiega, aga me ei ole siia tuppa pannud laste pilte ega midagi sellist, mis neid meenutaks,” selgitab Mari. “See võiks ikka olla selline koht, kus enne silmade sulgemist näen viimasena Jesperit.”

Oma kunstituba

Kuigi kodu südamena näeb Mari enda jaoks pigem kööki, siis tunnid veerevad tal ka tema päris enda kunstitoas. “Ma olen küll täiskasvanud inimene, aga mul on ikka nii hea tunne, et mul on oma tuba! See on luksus tegelikult,” tõdeb ta, lisades, et kui varem tegi ta jumestuskunstnikuna seal meike, siis nüüd on sellest saanud hoopis joonistamise tuba.

Mari armastab oma tuba tihti ümber tõsta ja otsib pidevalt kohta, kus laua taga kõige parem tööd teha oleks. “Olen seda lauda vist neli-viis korda ümber tõstnud ja iga kord, kui ma seda taas teen, hakkab Jesper naerma,” räägib perenaine. “Eks ma seal natukene valguse järgi liigun. Et laual oleks võimalikult palju valgust ja väike tuba ruumikamaks muuta.

”Heledates toonides kujundatud kunstitoas püüavad pilku seinal rippuvad illustratsioonid, mis jõuavad Mari uue lasteraamatu “Lukas, Luurih ja lonkav lill” kaante vahele. “Mul on veel paar pilti vaja joonistada ja siis ongi see valmis!” Mari eelistab riputada pildid seinale, et silm saaks raamatusse minevate illustratsioonide ühtset stiili haarata ja oleks näha, mis on juba valmis joonistatud. “Sel hetkel, kui ma raamatut valmistan, on stuudio pilte täis.”

Uhke maal elutoas

Lisaks juba mainitud maalidele ja piltidele ehib elutoa seina Britt Ressari maal, mis on Mari meelest kõige uhkem asi nende kodus. “Uhke on omada midagi, mida teine inimene on oma käega puudutanud ja oma hinge sinna sisse pannud. Ma olen ka seda meelt, et võid küll maali alla päris suure summa panna, aga seda erilisem tunne tekib. Kasvõi see, et ehk ei raatsigi pilti vahetada, vaid muudad kogu kodu selle pildi järgi,” avaldab ta.

Kuigi elutoas paiknev suur diivan kutsub uinakut tegema, siis pererahvas ise veedab seal suhteliselt vähe aega. “Jesper teeb seal küll palju tööd, aga mina olen seal vähe, sest telekat ma ei vaata ja sellist hetke, mil diivanil lösutada, põhimõtteliselt ei olegi,” räägib Mari. Selle asemel eelistab ta istuda hoopis kamina ees põrandal ning laste ja koeraga mängida. “Meil ekraanilapsi ei ole. Ekraan on varuväljapääs, mida me väga vähe kasutame. Soovin, et kodu süda oleks kamin, mitte telekas, nagu paljudes peredes.”

Allikas: Idee ja Lahendus sügis-talv 2020

Tekst: Keilit Aedma, Fotod: Anu Hammer

Kõik uudised

Viimased uudised Uudiste arhiiv

Tule Järve Keskuse apteeki vaksineerima!

Tule Järve Keskuse apteeki vaksineerima!

03.08.2021

Tule apteeki vaktsineerima! Ainult nii kaitsed end ja oma lähedasi koroonaviiruse eest ning aitad hoida Eesti piirangutevaba.
Vaktsineerimine on TASUTA ja avatud kõikidele inimestele, kes on vähemalt 12-aastased.

Loe edasi

4 trendi koolilapse toa või kodukontori sisustamiseks

4 trendi koolilapse toa või kodukontori sisustamiseks

Aatrium Sisustuskaubamaja spetsialistid jagavad meiega, millised on praegu kõige suuremad trendid (kodu)kontoris, koolilapse toas.

Loe edasi

Vein kui toidukultuuri lahutamatu osa

Vein kui toidukultuuri lahutamatu osa

Klaasike head veini piknikul või õhtusöögi kõrvale kõlab ju taevalikult ning on toidukultuuri lahutamatu osa. Aga kas sina tead, kuidas veini säilitada või millisel temperatuuril serveerida?

Loe edasi

Kuidas kujundada terrass vastavalt oma lemmikreisisihtkohale?

Kuidas kujundada terrass vastavalt oma lemmikreisisihtkohale?

Oled otsustanud, et sel suvel välismaale puhkama ei põruta ja veedad aega hoopis Eestis puhates? Kuidas tuua pisut reisieksootikat kodusele terrassile? Ammuta inspiratsiooni ja alusta juba täna?

Loe edasi

Lihtne luksus vanas savimajas

Lihtne luksus vanas savimajas

Maailmas koguvad praegu suurt populaarsust vormimänge lubavad looduslähedased savimajad. Eestis pole saviarhitektuur midagi uut. Piilume suvekoduks taastatud savimajja Tartumaal.

Loe edasi

4 trendi sisekujunduses

4 trendi sisekujunduses

Erinevate sisustuselementidega saab oma kodu lihtsa vaevaga muuta selliseks, et on tunne, nagu oleks reisil. Toome sinuni 4 trendi sisekujunduses.

Loe edasi

5 nippi cottagecore’i ehk maakoduhulluse rakendamiseks

5 nippi cottagecore’i ehk maakoduhulluse rakendamiseks

Cottagecore on esteetika, mis peab tähtsaks eelkõige lihtsustatud elustiili. Liigutakse tagasi juurte juurde – leiva küpsetamine, aiandus, riiete õmblemine. Need on tegevused, mille oleme pandeemia ajal uue hobina taas avastanud. Tähtsaks peetakse ka jätkusuutlikku elustiili.

Loe edasi

Kuidas ehitada pisikest majakest või onni?

Kuidas ehitada pisikest majakest või onni?

Suvi on puhkuste ja väliste tegevuste harrastamise aeg. Miks mitte koos lastega meisterdada midagi põnevat? Panime kirja mõned mõtted, millest on hea lähtuda, kui plaanid suvekuudel püstitada aeda väikse hüti.

Loe edasi

Top 7 ehet, mida kinkida koolilõpetajale

Top 7 ehet, mida kinkida koolilõpetajale

Miks just ehteid kinkida? Ehted on ajatud ning nendega jääb alati kaasas käima oma lugu. Siit leiab mõned kingiideed, mis kindlasti värskel koolilõpetajal silmad särama paneb.

Loe edasi

9 nippi, kuidas lihtsate võtetega “linnaaednikuks” hakata

9 nippi, kuidas lihtsate võtetega “linnaaednikuks” hakata

Urban-aiandus on uusim trend, ka pisikeste kodude omanike seas. Anname ideid, kuidas lihtsate võtetega ka ise "linnaaednikuks" hakata.

Loe edasi