Lapse tuba võiks olla tilluke mudel kodust- paik, kus pere pisemal on hea olla ning sõpru võõrustada.
Oma mõtteid jagab sisekujundaja ja nelja lapse ema Piret Rast.
Planeerides ja sisustades lapse tuba, võiks kaasata võsukesed otsustamisprotsessi juba remondi algfaasis. Iga laps on isiksus oma maitse, eelistuste ja soovidega. Teda tuleks kuulata, tema arvamust arvesse võtta ning vajadusel veidi suunata. Väga oluline on, et ruumis oleks õhku, valgust ja mõnus olla. Ideaalis võiks jaotada toa sektsioonideks: mängu-, õppimis- ja magamisalaks. Kui ruumi napib, on nutikas mõelda planeeringule, mis ulatun n-ö mast laeni. Miks mitte teha laealla riiulid või panna voodi alla sahtlid. Kuigi lapsed armastavad tihtipeale kõrgemal magada, ei tasuks õppimislauda voodi alla panna, sest see võib tekitada lapses ahistatava tunde. Ka feng shui reeglite kohaselt taandub õppimine avarale mõtlemisele ja vajab seega vaba ruumi õppija ümber. Sestap võiks kaaluda voodi alla hoopis mänguala loomist. Olenevalt huvidest võib sinna paigutada mänguköögi, nukumaja, väiksed toolid ja laua või hoopis rallimaja.
Võimalusel võiks õppimine toimuda akna all, aga nii, et tool ei jääks seljaga ukse suunas, kuna see võib tekitada lapses (ka täiskasvanus) alateadlikult ebaturvalist tunnet. Koolimööbli puhul tasub investeerida korralikku tooli, mida on võimalik reguleerida, millel laps saab istuda sirge seljaga ja kus istudes jalad ulatuvad maha. Laud ja sahtlid peavad olema paraja suurusega, et laps jõuaks neid hallata ja korras hoida.
RAHULIK TAUST, KÕNEKAD DETAILID
Hea mõte on sisustada tüünetele toonidele, lihtsatele värvidele ning funktsionaalsetele ja ajatutele esemetele toetudes. Luua rahuliku taustsüsteemi, kuid sisustada esemete ja deteailide abil, mis lapsele parjasti olulised on, kuid mida on ajapikku lihtsam muuta kui kogu toa sisustust. Toolid-lauad-kapid ja voodi võiksid olla välimuselt pigem tagasihoidlikud. Toolile on lihtne lapse lemmiktegelastega kate või padjad peale panna. Ka voodipesu, kardinad ning pudi-padi, nagu pliiatsitopsid, annavad häid võimalusi lase soove ja hetke lemmikstiile arvesse võtta. Garderoobikapi võiks kohe alguses ehitada või soetada suurema. Isegi kui lapsel pole palju riideid, saab ruumi sektsioonideks jaotada ja paigutada sinna näiteks raamatuid ja mänguasju. Mänguasju annab saättida nii korvidesse, kasti kui ak riiulile kenasti ritta sättida.
PRAKTILISUS ENNEKÕIKE
Kõige tähtsam on, et laps tunneks ennast oma toas hästi. Ideaalis võiks see olla nagu tema väike apartment, kus ta saab rahus oma asjadega tegeleda ja külalisi vastu võtta. On ülioluline, et mööbel oleks kerge nii, et vajadusel saaks laps seda ka ise nihutada.Põrand võiks ideaalis olla kaetud parketi või linoleumiga, mis on tervislikud ja kergesti hooldatavad materjalid. Siledat põrandat ja väikest vaibakest on kordades hõlpsam ka puhastada. Ka lampide osas võiks järgida joont, et need oleksid praktilised, kuid mitte lihtsasti purunevad. Valguse puhul võiks olla eri variante erinevateks olukordadeks. Laelamp, valgustus õppimise tarbeks, lugemislambike, öölamp. Kes, mida eelistab ja valib.
Allikas. Järve Keskuse sisustusväljaanne, Sügis-talv 2018/2019