Avamisajad pühadel

Kuidas sisustada kodu, kus on hea olla

Soetades korterit uusarendusse, võivad valged seinad ja lage ruum tekitada nii elevust kui ka ärevust: kuidas muuta see tühi “karp” tõeliseks koduks? Just selliseks nagu mina ja minu pere. Stiile, mis võivad meeldida, on ju nõnda palju. Häid nõuandeid ja kavalaid sisustusnõkse jagab Astlanda Ehituse sisekujundaja Angelina Orula.

Uusarendused on enamasti võtnud sihiks moodsama arhitektuuri ja eksterjööri. Kui palju tuleks kodu kujundamisel lähtuda maja fassaadist ja üldisest stiilist- kas modernne välimus peaks peegelduma ka korteri sisemuses?

KAS EKSTERJÖÖR MÕJUTAB INTERJÖÖRI?

Õnneks on võimalik eri stiile miksides väga ägedalt ja osavalt sisustada, nii et tulemus sobib nii uusarendusse kui ka eestiaegsesse puitmajja. Miks mitte tuua modernsesse ruumi natukene vintaaži?

Sisekujundajana lähtub ta aga alati- kas või natuke- maja eksterjöörist ning ümbrusest.  Näidiskorter- paiknedes keset loodust ja männimetsa- on sisustatud looduslähedases võtmes just oma ümbruse tõttu. Samas kui korter oleks mõnes Kalamaja armsas puitfassaadiga majas, siis tuleks natukene teistmoodi läheneda. Samamoodi taotleb uut pilku tehasetüüpi majas asuv kõrgete lagedega industriaalstiilis korter.

Kuidas praeguses olukorras üldse valida seda “õiget” uusarendust- variante on ju nõnda palju?

Kõige lihtsam on alustada eeltööst ja kaardistada projektid, mis sobivad asukoha ja rahaliste võimaluste poolest. Seejärel tuleks käia vaatamas ja kohtumas müüjaga. Hea, kui saad ehitust külastada juba siis, kui maja on alles pooleli. Tuleb vaadata ja otsida, kuni tunned, et see ongi see.

Aslanda kinnisvara arenduste seast leiab täna kodusid nii Kadriorus, Mustamäel kui ka Nõmmel männimetsa servas. Planeerides uusi kodusid, pööratakse tähelepanu heale planeeringule, elamise mugavusele , praktilisusele ja valgusele. Kõik nende loodavad kodud on alati valdavalt rõdude või terrassidega, piisava kapi- ja panipaiga ruumiga ning võimalikult avarate ja valgusküllaste tubadega.

“KARBIST” KODUKS

Valgete seintega tühi “karp” on igale kodukujundajale parim “lõuend”, kuhu oma nägemust maalida. Praegu on trendide ja stiilidega küllaldaselt mänguruumi.

Sisekujundaja hetke lemmikuteks on rahulikud naturaalsed toonid, kuhu võib lisada aksenti näiteks lillelise tapeediga. Lilleline tapeet on jätkuvalt moes. Tumedam palett pole samuti kuhugi kadunud. Must ja mustad detailid on kontrastina endiselt teema, ka tummine sinine on väga popp.

Kaasaegses interjööris on on pilgupüüdjateks antiikse välimusega esemed, kuid ka punutud ja rotangmööbel ning maalähedased sisustuselemendid nagu korvid, käsitööportselan ning savitooted. Aga küllap tõelise kodutunde loob siiski mahe valgus, ahjus küpseva hõrgu roa lõhn ja kõige tähtsam- pererahvas ise.

TEE ÕIGEID VALIKUID

Sisustamisel soovitab Orula kulutada targalt ehk panustada esemetesse, mis saavad kõige rohkem vatti. Nagu köögimööbel, söögilaud- ja toolid, diivan ning voodi. Kvaliteetsed ja vastupidavad tooted on enamasti kallid. Samas ostad need ju pikaks ajaks ning kasutad intensiivselt. Mida kvaliteetsem toode, materjal ja süsteemid, seda kauem püsib mööbel ilus, terve ja kasutuskõlblik.

Kui alustad sisustamist juba siis, kui korter on alles ehitusjärgus, tuleks kindlasti pöörata tähelepanu mööbli tarneaegadele. Samuti kiputakse unustama, et korteris võivad teatud kohtades paikneda nt tehnilised luugid või ventilatsioonirestid, mida ei saa kinni ehitada ja  millele peab säilima ligipääs.

Ka akende avanemise suund võib mõnele mööblitükile ette jääda. Samuti on toa suuruse tajumine plaanil ja reaalsuses erinev- tark on alati kõik mööblitükid üle mõõta ja veenduda, et need sobivad ja ka päriselt mahuvad ruumi. Kindlasti tuleks tähelepanu pöörata materjalidele (parkett, plaat, seinavärv, lülitite toon jm inventar), mida uusarenduses pakutakse. Kas neid saab valida või on valik juba tehtud? Otsus tuleks langetada läbimõeldult, võttes arvesse oma tulevase kodu sisustust, stiili ja meeleolu.

PLANEERIMISE ABC

  1. Lähtu sisustades oma elust täna ja lähitulevikus. Kui sul on väiksed lapsed või loomad, siis arvesta sellega mööblit, kardinaid ja seinavärvi valides. Tähtis on, et kodu on kõigile ohutu, mugav ja ka kergesti kraamitav.
  2. Valides seinavärvi või mööblitooni, lase teha proovivärvimine. Värvikaardi pisikese jupi pealt teatud tooni kasuks otsustades või hiljem ootamatu üllatuse osaliseks saada, sest suurel pinnal mõjuvad kõik värvid teisiti.
  3. Ära kiirusta! Muidugi tahaks kolida koju, kus kõik on juba sees ja kasutamiseks valmis. Kuid kui mõnda mööblitükki, vapa või lampi ostes tekib pisemgi kahlus, siis on targem sisse kolida, uues kodus natukene elada ja ringi vaadata ning alles siis teha otsus õigete ja sobivate sisustuselementide osas.

LEIA SARNASED TOOTED AATRIUM SISUSTUSKAUBAMAJAST!

Allikas: Idee ja Lahendus 
Tekst: Elin Kroon
Fotod: Rain Aduson

Kõik uudised

Viimased uudised Uudiste arhiiv

Top 7 ehet, mida kinkida koolilõpetajale

Top 7 ehet, mida kinkida koolilõpetajale

Miks just ehteid kinkida? Ehted on ajatud ning nendega jääb alati kaasas käima oma lugu. Siit leiab mõned kingiideed, mis kindlasti värskel koolilõpetajal silmad särama paneb.

Loe edasi

9 nippi, kuidas lihtsate võtetega “linnaaednikuks” hakata

9 nippi, kuidas lihtsate võtetega “linnaaednikuks” hakata

Urban-aiandus on uusim trend, ka pisikeste kodude omanike seas. Anname ideid, kuidas lihtsate võtetega ka ise "linnaaednikuks" hakata.

Loe edasi

3 tegevust, mida tasub suveajal nautida

3 tegevust, mida tasub suveajal nautida

Üürikest suve peab nautima iga päev! Sumeda suve juurde kuulub kvaliteetsel grillil valmistatud hõrk toit, koduaias chillimine ning põnevad matkad.

Loe edasi

Mida tervislikku haarata kommi asemel?

Mida tervislikku haarata kommi asemel?

Kes meist ei teaks, et tervislikum toitumine toob kaasa hea enesetunde ja mõnusalt energiat. Valisime koostöös Selveriga välja maitsvad ja funktsionaalsed supertoidusegud, millega päeva jooksul akusid laadida.

Loe edasi

Funktsionaalne õuevalgustus

Funktsionaalne õuevalgustus

Muidugi on tähtis valgus meie toas, kuid ka õueala võiks olla kaunilt valgustatud. Eelkõige aitab aia valgustamine luua turvatunnet, näitab pimedas kätte liikumise trajektoorid ja olulised kohad, nagu majja sisenemine, värav, uksekell jne.

Loe edasi

Berrystop marjamüügiletid ootavad

Berrystop marjamüügiletid ootavad

18.05.2021

Järve Keskuses on avatud lausa kolm marjamüügipunkti- kõik selleks, et magusad marjad ei jääks kellelgi kahe silma vahele.
Berrystop – see on marjakaupluste võrgustik, mis pakub parima kvaliteediga marju hoolikalt valitud kasvatajatelt üle terve Euroopa.

Loe edasi

Kuidas kujundada kaasaegset kontorit või miks mitte suvist kodukontorit

Kuidas kujundada kaasaegset kontorit või miks mitte suvist kodukontorit

Kas töötad pisemat sorti ettevõttes, mis soovib oma ruume värskendada või soovid kujundada suveperioodiks hubast kodukontorit? Anname nõu, millele võiksid enne mõelda.

Loe edasi

Kõik terrassi ja aialilled lilletelgist

Kõik terrassi ja aialilled lilletelgist

14.05.2021

Tori Lilleaia lilletelk ootab teid homme, 15.mail kell 12-18 Järve Keskuse õuealal, ikka selleks, et saaksite kõik kevad-suvised lilled mugavalt ühest kohast soetada.

Loe edasi

Horret Junior nüüd Järve Keskuses

Horret Junior nüüd Järve Keskuses

11.05.2021

Horret Junior on brändirõivaste kauplus, mille valikus olevad tooted on mõeldud vaid lastele! Kauplusest leiad erinevate tuntud kaubamärgide rõivaid nii tüdrukutele kui ka poistele.

Loe edasi

Rave Mööbel laienes

Rave Mööbel laienes

04.05.2021

Alates eilsest on Järve Keskuse RAVE Mööbli esindussalong avatud ning suurem kui varem.

Loe edasi