Avamisajad pühadel

Kuidas sisustada kodu, kus on hea olla

Soetades korterit uusarendusse, võivad valged seinad ja lage ruum tekitada nii elevust kui ka ärevust: kuidas muuta see tühi “karp” tõeliseks koduks? Just selliseks nagu mina ja minu pere. Stiile, mis võivad meeldida, on ju nõnda palju. Häid nõuandeid ja kavalaid sisustusnõkse jagab Astlanda Ehituse sisekujundaja Angelina Orula.

Uusarendused on enamasti võtnud sihiks moodsama arhitektuuri ja eksterjööri. Kui palju tuleks kodu kujundamisel lähtuda maja fassaadist ja üldisest stiilist- kas modernne välimus peaks peegelduma ka korteri sisemuses?

KAS EKSTERJÖÖR MÕJUTAB INTERJÖÖRI?

Õnneks on võimalik eri stiile miksides väga ägedalt ja osavalt sisustada, nii et tulemus sobib nii uusarendusse kui ka eestiaegsesse puitmajja. Miks mitte tuua modernsesse ruumi natukene vintaaži?

Sisekujundajana lähtub ta aga alati- kas või natuke- maja eksterjöörist ning ümbrusest.  Näidiskorter- paiknedes keset loodust ja männimetsa- on sisustatud looduslähedases võtmes just oma ümbruse tõttu. Samas kui korter oleks mõnes Kalamaja armsas puitfassaadiga majas, siis tuleks natukene teistmoodi läheneda. Samamoodi taotleb uut pilku tehasetüüpi majas asuv kõrgete lagedega industriaalstiilis korter.

Kuidas praeguses olukorras üldse valida seda “õiget” uusarendust- variante on ju nõnda palju?

Kõige lihtsam on alustada eeltööst ja kaardistada projektid, mis sobivad asukoha ja rahaliste võimaluste poolest. Seejärel tuleks käia vaatamas ja kohtumas müüjaga. Hea, kui saad ehitust külastada juba siis, kui maja on alles pooleli. Tuleb vaadata ja otsida, kuni tunned, et see ongi see.

Aslanda kinnisvara arenduste seast leiab täna kodusid nii Kadriorus, Mustamäel kui ka Nõmmel männimetsa servas. Planeerides uusi kodusid, pööratakse tähelepanu heale planeeringule, elamise mugavusele , praktilisusele ja valgusele. Kõik nende loodavad kodud on alati valdavalt rõdude või terrassidega, piisava kapi- ja panipaiga ruumiga ning võimalikult avarate ja valgusküllaste tubadega.

“KARBIST” KODUKS

Valgete seintega tühi “karp” on igale kodukujundajale parim “lõuend”, kuhu oma nägemust maalida. Praegu on trendide ja stiilidega küllaldaselt mänguruumi.

Sisekujundaja hetke lemmikuteks on rahulikud naturaalsed toonid, kuhu võib lisada aksenti näiteks lillelise tapeediga. Lilleline tapeet on jätkuvalt moes. Tumedam palett pole samuti kuhugi kadunud. Must ja mustad detailid on kontrastina endiselt teema, ka tummine sinine on väga popp.

Kaasaegses interjööris on on pilgupüüdjateks antiikse välimusega esemed, kuid ka punutud ja rotangmööbel ning maalähedased sisustuselemendid nagu korvid, käsitööportselan ning savitooted. Aga küllap tõelise kodutunde loob siiski mahe valgus, ahjus küpseva hõrgu roa lõhn ja kõige tähtsam- pererahvas ise.

TEE ÕIGEID VALIKUID

Sisustamisel soovitab Orula kulutada targalt ehk panustada esemetesse, mis saavad kõige rohkem vatti. Nagu köögimööbel, söögilaud- ja toolid, diivan ning voodi. Kvaliteetsed ja vastupidavad tooted on enamasti kallid. Samas ostad need ju pikaks ajaks ning kasutad intensiivselt. Mida kvaliteetsem toode, materjal ja süsteemid, seda kauem püsib mööbel ilus, terve ja kasutuskõlblik.

Kui alustad sisustamist juba siis, kui korter on alles ehitusjärgus, tuleks kindlasti pöörata tähelepanu mööbli tarneaegadele. Samuti kiputakse unustama, et korteris võivad teatud kohtades paikneda nt tehnilised luugid või ventilatsioonirestid, mida ei saa kinni ehitada ja  millele peab säilima ligipääs.

Ka akende avanemise suund võib mõnele mööblitükile ette jääda. Samuti on toa suuruse tajumine plaanil ja reaalsuses erinev- tark on alati kõik mööblitükid üle mõõta ja veenduda, et need sobivad ja ka päriselt mahuvad ruumi. Kindlasti tuleks tähelepanu pöörata materjalidele (parkett, plaat, seinavärv, lülitite toon jm inventar), mida uusarenduses pakutakse. Kas neid saab valida või on valik juba tehtud? Otsus tuleks langetada läbimõeldult, võttes arvesse oma tulevase kodu sisustust, stiili ja meeleolu.

PLANEERIMISE ABC

  1. Lähtu sisustades oma elust täna ja lähitulevikus. Kui sul on väiksed lapsed või loomad, siis arvesta sellega mööblit, kardinaid ja seinavärvi valides. Tähtis on, et kodu on kõigile ohutu, mugav ja ka kergesti kraamitav.
  2. Valides seinavärvi või mööblitooni, lase teha proovivärvimine. Värvikaardi pisikese jupi pealt teatud tooni kasuks otsustades või hiljem ootamatu üllatuse osaliseks saada, sest suurel pinnal mõjuvad kõik värvid teisiti.
  3. Ära kiirusta! Muidugi tahaks kolida koju, kus kõik on juba sees ja kasutamiseks valmis. Kuid kui mõnda mööblitükki, vapa või lampi ostes tekib pisemgi kahlus, siis on targem sisse kolida, uues kodus natukene elada ja ringi vaadata ning alles siis teha otsus õigete ja sobivate sisustuselementide osas.

LEIA SARNASED TOOTED AATRIUM SISUSTUSKAUBAMAJAST!

Allikas: Idee ja Lahendus 
Tekst: Elin Kroon
Fotod: Rain Aduson

Kõik uudised

Viimased uudised Uudiste arhiiv

5 nippi, kuidas kodule uus ilme anda

5 nippi, kuidas kodule uus ilme anda

Tunned, et kodu vajaks kiiret värskendust, aga samas pole palju aega ega suuri summasid selle peale kulutada? Diivaniparadiis tuleb appi kavalate nippidega.

Loe edasi

4 trendi vaibamaailmas

4 trendi vaibamaailmas

Möödas on ajad, mil moes oli paljas laudpõrand. Vaip on tagasi, et jääda. See tee kodust kodu, on hindamatu sisekujunduselement ning mõjub ka müra taksitavalt, kui elad näiteks kortermajas. Vaatleme trende, mis hetkel valitsevad

Loe edasi

Tule vaksineeri end Covid-19 vastu Järve Keskuses

Tule vaksineeri end Covid-19 vastu Järve Keskuses

10.09.2021

Järve Keskus osaleb 13.-19.septembril toimuval Tallinna ja Ida-Virumaa ühtsel vaktsineerimisõhtute nädalal. Loe, mida see tähendab!

Loe edasi

Aita koos Apolloga Eesti koolid kiusamisvabaks!

Aita koos Apolloga Eesti koolid kiusamisvabaks!

08.09.2021

Igale lapsele ei ole koolialgus oodatud rõõmupäev. Aga koos saame aidata Eesti koolid kiusamisvabaks!

Loe edasi

Puidust detailid on interjööris tagasi

Puidust detailid on interjööris tagasi

Mis seal salata, oleme suured Skandinaavia sisustuse fännid. Lisaks must-valge-hall koloriidile kasutatakse põhjamaises sisekujunduses palju ka puitu.

Loe edasi

6 lihtsat nippi, kuidas kodule uus ilme anda

6 lihtsat nippi, kuidas kodule uus ilme anda

Alati ei ole vaja teha palju, et kodule trendikam ilme anda, vaid piisab ka mõnest üksikust esemest.

Loe edasi

Seinariiul kui sisustuselement

Seinariiul kui sisustuselement

Kui veel aastate eest kogusid inimesed seinariiulitele eri värvi kaantega raamatuid ja juhuslikult koju sattunud suveniire või muid nipsasjakesi, siis tänapäeval on järjest levinum mõelda detailselt läbi, millised asjad riiulipealsetele sobitada ja mis peita kinnistesse kappidesse.

Loe edasi

Maalähedases stiilis kontorimööbel Charma mööblisalongist

Maalähedases stiilis kontorimööbel Charma mööblisalongist

Ashley Baldridge kontorimööbel on maalähedases stiilis, kuid samas tänapäevaselt stiilne. Sobib oma sooja pruuni puiduviimistlusega hästi nii heledamates kui ka tumedamates toonides interjööri (kodukontorisse).

Loe edasi

Tule Järve Keskuse apteeki vaksineerima!

Tule Järve Keskuse apteeki vaksineerima!

03.08.2021

Tule apteeki vaktsineerima! Ainult nii kaitsed end ja oma lähedasi koroonaviiruse eest ning aitad hoida Eesti piirangutevaba.
Vaktsineerimine on TASUTA ja avatud kõikidele inimestele, kes on vähemalt 12-aastased.

Loe edasi

4 trendi koolilapse toa või kodukontori sisustamiseks

4 trendi koolilapse toa või kodukontori sisustamiseks

Aatrium Sisustuskaubamaja spetsialistid jagavad meiega, millised on praegu kõige suuremad trendid (kodu)kontoris, koolilapse toas.

Loe edasi