Koolikott on iga koolilapse truu ja päris kaalukas kaaslane mitmeteks aastateks. Valesti valitud koolikoti igapäevane kandmine võib kaasa tuua rühiprobleeme, lülisamba vigastusi ja sellest tingitud seljavalusid. Enne koolikoti ostmist on oluline tähelepanu pöörata mitmele detailile; kott peab olema selga toestav, mugav ja lapsele sobiv.
Mida silmas pidada koolikoti valimisel?
1. Kuju
Kindlasti tasub igas vanuses laste puhul eelistada korralikku koolikotti käekotile või spordikotile. Pidevalt ühel õlal kantav kott mõjub rühile halvasti ning võib põhjustada selja ja õla probleeme. Kindla vormiga kotis jaotub raskus ühtlasemalt.
2. Suurus
Sageli ostetakse lapsele suurem seljakott, et seda saaks mitu aastat kanda. Tegelikkuses on lapse suurusele mittevastav seljakott ka raskem, ei istu mugavalt seljas ja kipub raskuse tõttu alla vajuma. Kooliasjade kandmiseks sobiv kott peaks ulatuma lapse õlgade kõrgusest ristluuni. Samuti ei tohiks kott olla lapse kehast palju laiem. Praktilised kotid mahutavad kenasti ka A4 formaadis õpikud ja töövihikud.
3. Materjal
Meie põhjamaises heitlikus kliimas on materjali ilmastikukindlus oluline tegur. Koolikottideks sobivad seljakotid ja ranitsad on peamiselt valmistatud vett hülgavast materjalist või on vastava kangatöötlusega ning on tänu sellele ka kergesti puhastatavad.
4. Rihmad
Kandmismugavuse tagavad laiemad polsterdatud rihmad, mida on võimalik reguleerida. Õlarihmad võiksid olla lihtsasti reguleeritavad, et ka laps ise vajadusel selle ülesandega hakkama saaks. Laiemad rihmad ei sooni pisut raskema õpikute koorma puhul õlgadesse ega tekita vale kehahoiaku tekitatud lihaspingeid. Näiteks mugavad s-kujulised õlarihmad sobivad kehakujuga hästi ja muudavad koolikoti kandmise ergonoomiliseks kogemuseks.
Kotti aitab vastu selga hoida rinna või kõhu ees olev traks või kinnitus. Viimane hoiab koti selja lähedal ka kiiremini kõndides või joostes. Iga kooliaasta alguses tuleks rihmade asetus taaskord üle vaadata, sest suvel võib laps olla korralikult kasvanud.
5. Polsterdused
Polsterdatud seljaosa toetab selga, kaitseb seda teravate õpikute nurkade eest ning aitab hoida õiget rühti. Mõned tootjad valmistavad ka ergonoomilisi koolikotte, mille seljatoe kuju on vormitud inimese selgroo järgi, et toestada kandja ala- ja ülaselga.
6. Sahtlid
Koolikotil ei tohiks olla liiga vähe ega liiga palju sahtleid. Kuid mitme sahtli olemasolu võimaldab koolitarbeid ja sellega ka koti raskust ühtlasemalt jaotada. Vanemate klasside laste koolikotis võiks olla kindlasti sülearvuti sahtel. Erinevad sahtlite olemasolul tuleks raskemad asjad pakkida alati seljale lähemale. See võimaldab vähendada seljale osutuvat pinget.
7. Kaal
Tasub meeles pidada, et tühi koolikott võiks kaaluda kuni kilogramm ja asju täis kott ei tohiks kaaluda rohkem kui kümme protsenti lapse kehakaalust.
Järve Keskusest leiad lapsele kõik vajalikud kooliasjad. Pool tundi shoppamist ja juba saadki puhkama. Koolikotti aitab valida Hansapost, Apollo, Easy Travel, Charlot
Artikli allikas: Hansapost