Avamisajad pühadel

5 lihtsat nõuannet, kuidas toataimedega hästi läbi saada

Ihkad, et su kodu meenutaks moodsat linnadžunglit? Või soovid lihtsalt paari taime, mis “jääks ellu”? Studio Nelk perenaine, Joanna Kõpper, annab hüva nõu, kuidas roheliste sõpradega paremini läbi saada.

1) Kuidas aru saada, et taim midagi vajab: lisavalgust, vett, päikest? Või äkki on seda kõike hoopis liiga palju?

Poes müüdavate toataimede valikus on palju n-ö hooajalisi taimi, mis ka kõige tublima aedniku käe all pärast õitsemist hääbuvad. Aga ära sellepärast taimedest loobu, vaid täida tühjaks jäänud lillepott mõne armsa hooajalise õitva taimekesega.

Kui taimel kuivavad lehed, õied pudenevad korraga maha või on lehtedel mädanik, siis viitab see, et taimele miskit ei sobi. Usu või mitte, kuid kõige enam tekitab probleeme ülekastmine. See ujutab üle taime juurestiku. Vee sees “istudes” taim aga lämbub ja soojas ruumis tekib kiiresti ka juuremädanik. Seega tasub alati kontrollida, et liigvesi saab lille ümbritsevast potist välja voolata ega jää selle põhja.

Kui oled unustanud toataimi pikalt kasta, tasub teha neile üks tore vannipäev! Tavapärane kastmine ei pruugi sellises olukorras hea mõte olla, sest kui muld on väga kuiv, voolab vesi lihtsalt mullast läbi, kuid ei seo niiskust. Seepärast vii taimed duši alla või vanni ja kasta leige veega nii mulda kui ka lehti. Vesi uhub taimede lehtedele kogunenud tolmu ja mullapall saab korralikult niisutatud. Jäta taimed mõneks tunniks vannituppa kuivama.

Kui soovid lihtsamalt läbi saada, pane ämbrisse vett, lisa sobiv kogus lilleväetist ja pista taimed mõneks tunniks anumasse. Ka sel moel imeb mullapall end korralikult vett täis ja taim saab pärast kiiremini kosuma hakata.

KUIDAS TAIMEDEGA TALITADA, KUI LÄHED SUVEL PIKEMAKS AJAKS MAALE VÕI TALVEL PUHKAMA:

Leia taimedele hoidja, kes käib kastmas või muretse kastmistarvik, mis eraldab vett vähehaaval ja niisutab taime pikema perioodi jooksul.

Talvisel perioodil proovi kardinaid päeval lahti hoida, et vähenegi valgus taimedeni jõuaks. Kui näed, et lehed kipuvad kollaseks minema või taim “välja venima”, siis see on kindel märk vähesest valgusest. Suvel see-eest tasub taimi otsese kiiskava päikesevalguse eest hoida. Taime valgusvajadusest saad lugeda sildikeselt, mis uue taimega kaasa tuleb. Kui hätta jääd, leiad häid soovitusi alati ka internetist.

2) Kuidas suhtuda väetistesse?

Taimed saabuvad müüki toitaineterikka mullaga, seega kohe väetama ei tasu asuda. Küll aga on meie kliimas üldine reegel, et kasvuperiood on kevadest sügiseni, mil tasub toataime väetisega (saadaval tava-ja lillepoodides, aiandites ja ehitusmarketites). Valikus on eraldi väetis õitsavatele taimedele, roheliste lehtedega taimedele ja orhideedele. Doseerida tuleks vastavalt pakendil olevatele juhenditele (kui kahtled, siis lisa alati vähem) ja kasta saadud lahusega toataimi üle nädala. Sügisest kevadeni on taimedel tavapärselt puhkeperiood, mil tasub neid vähem kasta ja ka mitte väetada.

3) Kas n-ö leheliste ja õieliste taimede eest hoolitsemisel on erinevusi?

Kõik taimed vajavad ühtmoodi hoolt ja imetlust. Kindlasti vajab õitsev taim regulaarset kastmist ja väetamist. Äraõitsenud õied tasub ära noppida, et need lille koormama ei jääks. Kuid sama kehtib ka rohelise taime puhul- kui mõni leht on kollaseks muutunud või kuivanud, tasub see kohe ära lõigata, et taim ei peaks liigset jõudu raiskama ja saaks pigem uute lehtede või õite kasvatamisele keskenduda.

4) Milliseid taimi tuleks vaadata, kui ihkad ilusat aga ka kasulikku rohelust?

Taimed on head lisandid meie kodusesse interjööri mitmel põhjusel. On raviomadustega taimi, millesse võiks suhtuda kui koduapteeki. Paljud roheliste lehtedega taimed on ka head õhupuhastajad, sobides eriti hästi kesklinna korterisse. Lisaks omistatakse osadele taimedele häid holistilisi omadusi.

5) Millal on õige aeg taimedele suurem pott muretseda?

Poest ostes on taimel hästi balansseeritud ja toitainerikas muld. Tavapäraselt on ka poti suurus ning seal olev mulla hulk arvestatud taimele kasvuvaruga. Seega esimesed paar aastat ei peaks olema vajadust taime suuremasse potti ümber istutada. Kui taimed tunnevad ennast hästi, siis ajavad nad uusi võrseid ja lehti. Kui aga tunned, et mulda on vähe, võid sobivat taimemulda potti pealiskihina juurde lisada.

VALIKU LILLEPOTTE LEIAD JÄRVE KESKUSE ERINEVATEST KAUPLUSTEST

 

ÜMBERISTUTAMISEL PEA MEELES:

  1. Vali taimele sobiv muld (mullavaliku leiad ja head nõu saad lillepoodidest).
  2. Vali suuruselt järgmine lillepott, kuid mitte liiga suur. Paras pott annab piisavalt ruumi taimele juuri ajada, kuid liiga suur pott loob eelduse liigniiskuse kogunemiseks.
  3. Täida lillepoti põhi graanulite või kivikestega, et liigne vesi leiaks lihtsamini pääsu potist välja.
  4. Istutada on soovitatav kevadest sügise alguseni. Talvel lase taimel puhata.

Allikas: Idee& Lahendus 2020

Kõik uudised

Viimased uudised Uudiste arhiiv

Puukentsefaliidi vastu vaktsineerimine apteegis

Puukentsefaliidi vastu vaktsineerimine apteegis

19.04.2021

Tule vaksineerima! Ajavahemikul 19. aprill kuni 20. juuni 2021 toimub Järve Keskuse Apotheka apteegis (Netiapteegis) puukentsefaliidi vastu vaktsineerimine. Vaktsineerimist viivad apteegis läbi tervishoiuteenuse osutajad.

Loe edasi

Karakteriga kodu, kus kohtuvad eri ajastud

Karakteriga kodu, kus kohtuvad eri ajastud

Armastatud kodu-instagrammer Liis Taras ja tema pere - abikaasa Madis, lapsed Ella ja Lukas ning koer Platon - on sisekujundushuvilistele ammu tuttavad, samuti iga nurgake nende kaunist kodust. Meeleldi jagab ta seda ka Järve Keskuse jälgijatele.

Loe edasi

Kunstiküllane korter Berliinis

Kunstiküllane korter Berliinis

Kodu on koht, mille seame täpselt enda järgi ning mis peegeldab meie hingeelu. Lea Lange jaoks, kes meile oma kunstiküllast kodu näitab, on töö ja kodune elu aga ühildatud.

Loe edasi

Siinid kaasaegsetes eluruumides

Siinid kaasaegsetes eluruumides

Valgustuse hea planeerimise tähtsust ei pea kodusisustamise puhul ilmselt rõhutama, kuna see loob kodutunde ning rõhutab just seda, millesse disaini puhul oled panustanud. Üks efektiivne viis selleks on siinide kasutamine.

Loe edasi

Kõik vajalik lihavõttepühadeks Järve Keskusest!

Kõik vajalik lihavõttepühadeks Järve Keskusest!

Järve Keskuse kauplustes on kõikideks pühadeks ja pidupäevadeks lauakaunistusi ning kingitusi, sul tuleb need vaid üles leida! Siin on väike valik, millest võib sulle kodu kaunistamisel abi olla!

Loe edasi

3 nippi vannituppa, kuidas “olme” stiilseks muuta

3 nippi vannituppa, kuidas “olme” stiilseks muuta

Pesukorv vannitoas ei ole kuigi glamuurne vaatepilt ning meenutab perenaisele pidevalt tegemata töid. Anname ideid, kuidas lihtsalt ja kiirelt vannituba stiilseks muuta ning aitame leida sarnased tooted.

Loe edasi

Tule haara kaup Järve Keskuse PICK-UP point´ist kaasa!

Tule haara kaup Järve Keskuse PICK-UP point´ist kaasa!

24.03.2021

Järve Keskuses on märgistatud  kaks kohta, kus saate mugavalt, ohutult ja kontaktivabalt oma tellitud kauba vastu võtta! 

Loe edasi

@ulb.home- jälgi Instagramis põnevat kodu, mille peategelaseks on koer Ulbert!

@ulb.home- jälgi Instagramis põnevat kodu, mille peategelaseks on koer Ulbert!

Instagramis on palju põnevaid ja omanäolisi sisustusteemalisi kontosid. Põnevad sisustuslahendused on meie teema ning nii avastasimegi @ulb.home

Loe edasi

Nippe, kuidas koridoris asju nutikalt paigutada

Nippe, kuidas koridoris asju nutikalt paigutada

Koridor on koht, kus vedeleb alati lahtiseid "vidinaid". Ometi on see ruum, mis sind esimesena tervitab. Olemas on nii palju nutikaid ja soodsaid lahendusi, kuidas kodusolevat ära kasutada. Samuti leidub kaubandusest palju põnevat.

Loe edasi

5 nippi, kuidas hõlpsalt kodu värskendada

5 nippi, kuidas hõlpsalt kodu värskendada

Kas oled mõelnud, et tahaks koju natukene värskust tuua, ilma liigse vaeva ja suure eelarveta? Siin on 5 nippi Diivaniparadiisilt, kuidas seda teha.

Loe edasi