Avamisajad pühadel

14 edukat koristamise nippi

Maailmas lööb menuraamatu ja Netflixis sarjana laineid jaapanlanna Marie Kondo “Jaapani korrastuskunst”. Uurime, milles seisneb tema fenomen ja kuidas saaksid seda oma kodus rakendada.

Jaapani ekspertkorrastajaks ja professionaalseks koristajaks nimetatud Marie Kondo, kellel on lausa omanimeline KonMari koristusmeetod, lubab, et õigesti koristades ei saa puhtaks mitte ainult teie kodu, vaid korrastuvad ka mõtted. Tulemusena tunnete end enesekindlamana, muutute edukamaks ning kogete energiat ja motivatsiooni elada just sellist elu, millest olete alati unistanud. Kõlab paljulubavalt! Uurime tema meetodit lähemalt.

Kondo loodud KonMari tehnika peamine idee on see, et meid peaksid ümbritsema vaid need esemed, mis meis rõõmu tekitavad. Meetod toetub põhimõttele “mis juba korras, see ei lähe enam kunagi sassi”.

Rõõmuna defineerib Marie Kondo ka seda, kui asjal on sinu elus väärtus ja see leiab praktilist kasutust. Teeb ju rõõmsaks küll, kui lemmikseelikul tuleb nööp ära ning kodus on olemas niit ja nõel, mis seda muret lahendada aitavad. Pisiparandusteks ei pea majapidamises olema kümneid niidirulle ja õmblustarvikuid, vaid töö teeb ära ka tagasihoidlikum hulk tarvikuid.

Meetod on tegelikult üsna radikaalne ega sobi hästi “koguja”-tüüpidele, küll aga neile, kes halvast harjumusest vabaneda püüavad. Tegemist on põhjaliku ja aeganõudva meetodiga, kuid väidetavalt tuleb see elus läbi teha vaid üks kord – edaspidi on kodu korrastamine juba palju kergem.

14 edukat koristamise nippi

1. Tegelikult ei seisne filosoofia oma asjade koristamises või korda seadmises, vaid asjadest vabanemises. Kondo idee järgi on palju lihtsam koristada, kui on vähe asju.

2. Kõik sõltub sinu mõtteviisist. Jah, Kondo räägib ka sellest, kuidas oma kodu füüsiliselt koristada, kuid ta õpetab oma lugejatele sedagi, kuidas kodu puhtana hoida. Taaskord, vähem asju aitab seda saavutada.

3. Plaan kõik korraga ära koristada tekitab stressi. Piineldes terve korteri või maja koristamine ei aita sul oma n-ö kogumisharjumustest vabaneda. Seega peaks korrastamine olema pigem eriline sündmus.

4. Korrastamine ei tähenda asjade korralikult ära panemist. Kondo ei ole küll riiulite, kappide ja karpide vastu, kuid asju ära pannes tekib illusioon, et probleem on lahendatud.

5. Kondo soovitab korrastada kategooria, mitte asukoha kaupa. Ehk võttes esimesena ette riidekapi, siis sokisahtli ning siis keldri, kus on “suveasjad”, ei saavuta sa tulemust. Kategooria kaupa koristades väldid segadust näiteks suve- ja talverõivastega, mis on erinevates kohtades.

6. KonMari meetod koosneb kahest osast: asjadest vabanemine ja korrastamine. Vabanemine tuleb ette võtta esimesena.

7. Meetod hõlmab visualiseerimist. Kondo kliendid peavad kujutama ette elu, mida nad soovivad elada. Samuti tuleb neil kirja panna tegevuslikud eesmärgid (nt iga päev jooga praktiseerimine) ning siis omakorda nende tegevuste eesmärgid (aitab rahuneda).

8. Pead valima: mida võtta, mida jätta. Iga eseme kohta küsi endalt, kas see tekitab sinus rõõmu. Kui jaa, jäta alles. Kui ei, loobu sellest.

9. Loobumisel on kindel loogika. Pead alustama riietest, liikuma raamatute, paberi, pudi-padi ja mälestusesemete suunas. Kategooriate sees on samuti loogika: toppidest-pluusidest jakkideni, nõnda kuni sokkideni välja.

10. Voltimine on võti! Riided ei pea mitte ainult rõõmu tekitama, vaid olema ka eriliselt volditud.

11. Korrastamine on privaatne tegevus. Keegi teine ei peaks seda protsessi pealt vaatama. Samuti ei tohi kellegi teise asju ära visata.

12. Mis puutub paberist materjalidesse, nagu raamatud ja fotod, on meetod päris äärmuslik. Ta soovitab peaaegu kõik need ära visata ja jätta alles vaid väikese valiku.

13. On ka mõned reeglid paigutamise kohta. Kondo eelistab ülimat lihtsust, mis tähendab seda, et sarnast tüüpi asjad peaksid olema ühes kohas, mitte paigutatud erinevatesse kappidesse korteris või majas. N-ö “hunnikuid” peaks igaüks vältima.

14. Meetodil on ka vaimne osa. Kondo usub, et korrastamine aitab lisaks korras kodule saavutada ka klaarimat nahka ja kaotada kaalu. Ta ütleb veel, et peaksid saatma asjad, millest loobud, uuele teekonnale lahkumistseremooniaga ning kodu koristades nendega dialoogi pidama.

Palju kodu korrastamiseks vajalike abivahendeid leiad Järve Keskusest. 

 

Kõik uudised

Viimased uudised Uudiste arhiiv

6 reeglit, mida jooksujalatsi valimisel alati järgida

6 reeglit, mida jooksujalatsi valimisel alati järgida

Kas tead, millised on need kuus väga olulist reeglit, mida jooksujalatsi valimisel alati järgida tuleks? Mida tähendab 1 cm reegel ja miks peaksid valima jalatseid just päeva teises pooles?

Loe edasi

Easy Travel kauplus kolis esimesele korrusele

Easy Travel kauplus kolis esimesele korrusele

05.06.2020

Easy Travel kauplus asub nüüd Järve Keskuse esimesl korrusel. Meeskond tublisid professionaale ootab ja teeb kõik endast sõltuva, et muuta reisivate inimeste elu võimalikult lihtsaks ja mugavaks.

Loe edasi

Raamatute lugemine teeb targaks, õnnelikuks ja paremaks inimeseks

Raamatute lugemine teeb targaks, õnnelikuks ja paremaks inimeseks

Raamatud on üheks võimaluseks elust rohkem rõõmu tunda, ennast harida ja arendada. Raamatud aitavad end reaalsusest välja lülitada, “elada kellegi teise elu“, käia tundmatutes maades ilma kohale minemata.

Loe edasi

Mida tuleks jälgida õuevalgustite valimisel?

Mida tuleks jälgida õuevalgustite valimisel?

Terrass on enamat kui lihtsalt koht, kus mõnikord vabas õhus olemist nautida. Sellest võib suveks kujundada hoopis täisväärtusliku õuetoa, kust ei tahagi lahkuda. Aiamööbel, taimed, hubane valgustus.

Loe edasi

Urr ja Nurr lemmikloomapood juba 10 aastane!

Urr ja Nurr lemmikloomapood juba 10 aastane!

19.05.2020

Meie armastatud lemmikloomakauplus Urr ja Nurr peab sellel nädalal sünnipäeva. Tegemist on juubeliga, sest täitunud on 10-s tegutsemisaasta.

Loe edasi

23-ruutmeetrine Pariisilik korter südalinnas

23-ruutmeetrine Pariisilik korter südalinnas

Tallinna kesklinna peaaegu et südames asub tiheda liiklusega maantee ääres üks 1912. aasta puumaja, kus elab Liisi (30). Tema kodu eripäraks on lisaks naiselikule ja hubasele interjöörile ka korteri suurus, õigemini väiksus – selleks on kõigest 23 m2!

Loe edasi

Näpud mulda ja taimed aeda ning terrassile!

Näpud mulda ja taimed aeda ning terrassile!

Käes on kevad ning aia-ja terrassihooaeg on avatud. Lillede abil annab väga lihtsalt oma aed, terrass või rõdu hubasemaks muuta, et seal kevadpäikest püüda või päikeseloojanguid nautida.

Loe edasi

Alates 11.05 on Järve Keskus külastamiseks avatud

Alates 11.05 on Järve Keskus külastamiseks avatud

09.05.2020

Alates 11.05 on Järve Keskus külastamiseks avatud tavapärastel aegadel. Vaadake, milliste kaupluste avamisaegades on 11.05-31.05.2020 erisusi ja lugege külastusreegleid.

Loe edasi

Emadepäevaks imeline Pavlova kook

Emadepäevaks imeline Pavlova kook

Kuna emadepäev on ukse ees ja piduliku välimusega suhkrumagus Pavlova kook sobib pidupäevaks imehästi - valisime välja just selle retsepti.

Loe edasi

Rikets lillede müügilett on avatud Järve Keskuse ees!

Rikets lillede müügilett on avatud Järve Keskuse ees!

05.05.2020

Lilled igale maitsele! Tule soeta maikuus lilled Järve Keskuse ees asuvast müügiletist!

Loe edasi