Avamisajad pühadel

14 edukat koristamise nippi

Maailmas lööb menuraamatu ja Netflixis sarjana laineid jaapanlanna Marie Kondo “Jaapani korrastuskunst”. Uurime, milles seisneb tema fenomen ja kuidas saaksid seda oma kodus rakendada.

Jaapani ekspertkorrastajaks ja professionaalseks koristajaks nimetatud Marie Kondo, kellel on lausa omanimeline KonMari koristusmeetod, lubab, et õigesti koristades ei saa puhtaks mitte ainult teie kodu, vaid korrastuvad ka mõtted. Tulemusena tunnete end enesekindlamana, muutute edukamaks ning kogete energiat ja motivatsiooni elada just sellist elu, millest olete alati unistanud. Kõlab paljulubavalt! Uurime tema meetodit lähemalt.

Kondo loodud KonMari tehnika peamine idee on see, et meid peaksid ümbritsema vaid need esemed, mis meis rõõmu tekitavad. Meetod toetub põhimõttele “mis juba korras, see ei lähe enam kunagi sassi”.

Rõõmuna defineerib Marie Kondo ka seda, kui asjal on sinu elus väärtus ja see leiab praktilist kasutust. Teeb ju rõõmsaks küll, kui lemmikseelikul tuleb nööp ära ning kodus on olemas niit ja nõel, mis seda muret lahendada aitavad. Pisiparandusteks ei pea majapidamises olema kümneid niidirulle ja õmblustarvikuid, vaid töö teeb ära ka tagasihoidlikum hulk tarvikuid.

Meetod on tegelikult üsna radikaalne ega sobi hästi “koguja”-tüüpidele, küll aga neile, kes halvast harjumusest vabaneda püüavad. Tegemist on põhjaliku ja aeganõudva meetodiga, kuid väidetavalt tuleb see elus läbi teha vaid üks kord – edaspidi on kodu korrastamine juba palju kergem.

14 edukat koristamise nippi

1. Tegelikult ei seisne filosoofia oma asjade koristamises või korda seadmises, vaid asjadest vabanemises. Kondo idee järgi on palju lihtsam koristada, kui on vähe asju.

2. Kõik sõltub sinu mõtteviisist. Jah, Kondo räägib ka sellest, kuidas oma kodu füüsiliselt koristada, kuid ta õpetab oma lugejatele sedagi, kuidas kodu puhtana hoida. Taaskord, vähem asju aitab seda saavutada.

3. Plaan kõik korraga ära koristada tekitab stressi. Piineldes terve korteri või maja koristamine ei aita sul oma n-ö kogumisharjumustest vabaneda. Seega peaks korrastamine olema pigem eriline sündmus.

4. Korrastamine ei tähenda asjade korralikult ära panemist. Kondo ei ole küll riiulite, kappide ja karpide vastu, kuid asju ära pannes tekib illusioon, et probleem on lahendatud.

5. Kondo soovitab korrastada kategooria, mitte asukoha kaupa. Ehk võttes esimesena ette riidekapi, siis sokisahtli ning siis keldri, kus on “suveasjad”, ei saavuta sa tulemust. Kategooria kaupa koristades väldid segadust näiteks suve- ja talverõivastega, mis on erinevates kohtades.

6. KonMari meetod koosneb kahest osast: asjadest vabanemine ja korrastamine. Vabanemine tuleb ette võtta esimesena.

7. Meetod hõlmab visualiseerimist. Kondo kliendid peavad kujutama ette elu, mida nad soovivad elada. Samuti tuleb neil kirja panna tegevuslikud eesmärgid (nt iga päev jooga praktiseerimine) ning siis omakorda nende tegevuste eesmärgid (aitab rahuneda).

8. Pead valima: mida võtta, mida jätta. Iga eseme kohta küsi endalt, kas see tekitab sinus rõõmu. Kui jaa, jäta alles. Kui ei, loobu sellest.

9. Loobumisel on kindel loogika. Pead alustama riietest, liikuma raamatute, paberi, pudi-padi ja mälestusesemete suunas. Kategooriate sees on samuti loogika: toppidest-pluusidest jakkideni, nõnda kuni sokkideni välja.

10. Voltimine on võti! Riided ei pea mitte ainult rõõmu tekitama, vaid olema ka eriliselt volditud.

11. Korrastamine on privaatne tegevus. Keegi teine ei peaks seda protsessi pealt vaatama. Samuti ei tohi kellegi teise asju ära visata.

12. Mis puutub paberist materjalidesse, nagu raamatud ja fotod, on meetod päris äärmuslik. Ta soovitab peaaegu kõik need ära visata ja jätta alles vaid väikese valiku.

13. On ka mõned reeglid paigutamise kohta. Kondo eelistab ülimat lihtsust, mis tähendab seda, et sarnast tüüpi asjad peaksid olema ühes kohas, mitte paigutatud erinevatesse kappidesse korteris või majas. N-ö “hunnikuid” peaks igaüks vältima.

14. Meetodil on ka vaimne osa. Kondo usub, et korrastamine aitab lisaks korras kodule saavutada ka klaarimat nahka ja kaotada kaalu. Ta ütleb veel, et peaksid saatma asjad, millest loobud, uuele teekonnale lahkumistseremooniaga ning kodu koristades nendega dialoogi pidama.

Palju kodu korrastamiseks vajalike abivahendeid leiad Järve Keskusest. 

 

Kõik uudised

Viimased uudised Uudiste arhiiv

Tee kodu edukalt korda

Tee kodu edukalt korda

Oleme kõik pidevalt probleemi ees, et asju on liiga palju, need vedelevad ja me…

Loe edasi

Valmistume Eesti Vabariigi aastapäevaks

Valmistume Eesti Vabariigi aastapäevaks

Eesti Vabariigi aastapäev läheneb. Tähistame seda erilist sündmust koos. Leia Järve Keskusest pidupäeva värvides…

Loe edasi

TOP 8 KINGIIDEED SÕBRAPÄEVAKS!

TOP 8 KINGIIDEED SÕBRAPÄEVAKS!

Sõbrapäev läheneb meeletu kiirusega. Üllata kallimat või sõpru armsate kingitustega. Jagame inspiratsioon ja aitame sul…

Loe edasi

Valmista maitsvad muffinid sõbrapäevaks

Valmista maitsvad muffinid sõbrapäevaks

Üllata sõpru ja lähedasi sõbrapäeval maitsvate Red Velvet muffinitega.

Vaja läheb:…

Loe edasi

8 nippi, mis muudavad magamistoa mõnusaks

8 nippi, mis muudavad magamistoa mõnusaks

Kui üks ruum meie kodus peab olema mõnus ja hubane, siis see…

Loe edasi

Kuidas püsida tervena talvisel hooajal?

Kuidas püsida tervena talvisel hooajal?

Talvel on vähe päikest ja immuunsus nõrgeneb. Supertoidud on väge täis ja…

Loe edasi

Terveks eeterlike õlide abil

Terveks eeterlike õlide abil

Eeterlikel õlidel on palju otstarbeid – õlisid kehale määrides saab tohterdada nahka, nende auruga on…

Loe edasi

4 sisekujundustrendi, mida sel hooajal järgida

4 sisekujundustrendi, mida sel hooajal järgida

Nii nagu rõivamoes, on ka sisedisainis igal hooajal uued trendid. Valisime 2019-2020.…

Loe edasi

Chaga toodete degustatsioonid

Chaga toodete degustatsioonid

14.01.2020

Ökoapteek Eliksiiris toimuvad jaanuaris Chaga toodete degustatsioonid, kus saab omal käel Chaga Elemental ja Chaga Immuno eliksiire järele proovida. Ühtlasi kehtib terve jaanuari jooksul Chaga toodetele 20% soodustus.

Loe edasi