Avamisajad pühadel

14 edukat koristamise nippi

Maailmas lööb menuraamatu ja Netflixis sarjana laineid jaapanlanna Marie Kondo “Jaapani korrastuskunst”. Uurime, milles seisneb tema fenomen ja kuidas saaksid seda oma kodus rakendada.

Jaapani ekspertkorrastajaks ja professionaalseks koristajaks nimetatud Marie Kondo, kellel on lausa omanimeline KonMari koristusmeetod, lubab, et õigesti koristades ei saa puhtaks mitte ainult teie kodu, vaid korrastuvad ka mõtted. Tulemusena tunnete end enesekindlamana, muutute edukamaks ning kogete energiat ja motivatsiooni elada just sellist elu, millest olete alati unistanud. Kõlab paljulubavalt! Uurime tema meetodit lähemalt.

Kondo loodud KonMari tehnika peamine idee on see, et meid peaksid ümbritsema vaid need esemed, mis meis rõõmu tekitavad. Meetod toetub põhimõttele “mis juba korras, see ei lähe enam kunagi sassi”.

Rõõmuna defineerib Marie Kondo ka seda, kui asjal on sinu elus väärtus ja see leiab praktilist kasutust. Teeb ju rõõmsaks küll, kui lemmikseelikul tuleb nööp ära ning kodus on olemas niit ja nõel, mis seda muret lahendada aitavad. Pisiparandusteks ei pea majapidamises olema kümneid niidirulle ja õmblustarvikuid, vaid töö teeb ära ka tagasihoidlikum hulk tarvikuid.

Meetod on tegelikult üsna radikaalne ega sobi hästi “koguja”-tüüpidele, küll aga neile, kes halvast harjumusest vabaneda püüavad. Tegemist on põhjaliku ja aeganõudva meetodiga, kuid väidetavalt tuleb see elus läbi teha vaid üks kord – edaspidi on kodu korrastamine juba palju kergem.

14 edukat koristamise nippi

1. Tegelikult ei seisne filosoofia oma asjade koristamises või korda seadmises, vaid asjadest vabanemises. Kondo idee järgi on palju lihtsam koristada, kui on vähe asju.

2. Kõik sõltub sinu mõtteviisist. Jah, Kondo räägib ka sellest, kuidas oma kodu füüsiliselt koristada, kuid ta õpetab oma lugejatele sedagi, kuidas kodu puhtana hoida. Taaskord, vähem asju aitab seda saavutada.

3. Plaan kõik korraga ära koristada tekitab stressi. Piineldes terve korteri või maja koristamine ei aita sul oma n-ö kogumisharjumustest vabaneda. Seega peaks korrastamine olema pigem eriline sündmus.

4. Korrastamine ei tähenda asjade korralikult ära panemist. Kondo ei ole küll riiulite, kappide ja karpide vastu, kuid asju ära pannes tekib illusioon, et probleem on lahendatud.

5. Kondo soovitab korrastada kategooria, mitte asukoha kaupa. Ehk võttes esimesena ette riidekapi, siis sokisahtli ning siis keldri, kus on “suveasjad”, ei saavuta sa tulemust. Kategooria kaupa koristades väldid segadust näiteks suve- ja talverõivastega, mis on erinevates kohtades.

6. KonMari meetod koosneb kahest osast: asjadest vabanemine ja korrastamine. Vabanemine tuleb ette võtta esimesena.

7. Meetod hõlmab visualiseerimist. Kondo kliendid peavad kujutama ette elu, mida nad soovivad elada. Samuti tuleb neil kirja panna tegevuslikud eesmärgid (nt iga päev jooga praktiseerimine) ning siis omakorda nende tegevuste eesmärgid (aitab rahuneda).

8. Pead valima: mida võtta, mida jätta. Iga eseme kohta küsi endalt, kas see tekitab sinus rõõmu. Kui jaa, jäta alles. Kui ei, loobu sellest.

9. Loobumisel on kindel loogika. Pead alustama riietest, liikuma raamatute, paberi, pudi-padi ja mälestusesemete suunas. Kategooriate sees on samuti loogika: toppidest-pluusidest jakkideni, nõnda kuni sokkideni välja.

10. Voltimine on võti! Riided ei pea mitte ainult rõõmu tekitama, vaid olema ka eriliselt volditud.

11. Korrastamine on privaatne tegevus. Keegi teine ei peaks seda protsessi pealt vaatama. Samuti ei tohi kellegi teise asju ära visata.

12. Mis puutub paberist materjalidesse, nagu raamatud ja fotod, on meetod päris äärmuslik. Ta soovitab peaaegu kõik need ära visata ja jätta alles vaid väikese valiku.

13. On ka mõned reeglid paigutamise kohta. Kondo eelistab ülimat lihtsust, mis tähendab seda, et sarnast tüüpi asjad peaksid olema ühes kohas, mitte paigutatud erinevatesse kappidesse korteris või majas. N-ö “hunnikuid” peaks igaüks vältima.

14. Meetodil on ka vaimne osa. Kondo usub, et korrastamine aitab lisaks korras kodule saavutada ka klaarimat nahka ja kaotada kaalu. Ta ütleb veel, et peaksid saatma asjad, millest loobud, uuele teekonnale lahkumistseremooniaga ning kodu koristades nendega dialoogi pidama.

Palju kodu korrastamiseks vajalike abivahendeid leiad Järve Keskusest. 

 

Kõik uudised

Viimased uudised Uudiste arhiiv

Blenderid ja mahlapressid kauplusest Expert, marjad soeta Marjafestivalilt!

Blenderid ja mahlapressid kauplusest Expert, marjad soeta Marjafestivalilt!

13.08.2020

Marjad ja aiasaadused on valmimas. Tule Marjafestivalile ning kindlasti külasta ka Expert kauplust.

Loe edasi

Marjafestival tuleb taas!

Marjafestival tuleb taas!

10.08.2020

Tule Marjafestivalile 13. – 15.08.2020

Järve Keskuse ees festivalialal on müügil laias valikus värsket kodumaist talu-…

Loe edasi

Juba sellel pühapäeval majas värske mesi!

Juba sellel pühapäeval majas värske mesi!

07.08.2020

9.augustil kell 10.00-19.00 on Järve Keskuse I korruse vallutanud mesinikud üle terve Eesti ning kodumaist kvaliteetset ja kasuliku mett saab kaasa osta iga kabuumiline.

Loe edasi

Head shoppajad! KABUUM on kohe kohal!

Head shoppajad! KABUUM on kohe kohal!

04.08.2020

Augustikuu Kabuum on kohe kohal!
5 päeva täis erakordselt häid hindu ja külaliskauplejaid ning parima mee valimine!

Loe edasi

Järve Keskuse Klick kauplus laienes

Järve Keskuse Klick kauplus laienes

28.07.2020

Ligi 50 ruutmeetrit lisapinda andis võimaluse kõikide kaubagruppide sortimenti suurel osal laiendada

Loe edasi

3 küsimust, millele pead oskama vastata enne robotniiduki ostmist

3 küsimust, millele pead oskama vastata enne robotniiduki ostmist

Muru on iseenesest vahva niita, aga ikka vahel unistame robotniidukist, kes vaikselt aias ringi vurab ja kõik töö sinu eest ära teeb. Tulemuseks siidpehme muruvaip ja müravabad päevad.

Loe edasi

Tule naudi linna kõige krõbedamat Itaalia pitsat!

Tule naudi linna kõige krõbedamat Itaalia pitsat!

02.07.2020

Järve Keskuse Amps kohvikus asub Pitsaklubi, kus pitsavalik erineb soovi korral päris palju tavapärastest pitsadest, nii oma kujult kui ka maitselt.

Loe edasi

8 nippi, mida ei tohiks uue korteri sisutamisel unustada

8 nippi, mida ei tohiks uue korteri sisutamisel unustada

Kasulikku nõu jagab sisekujundaja Kristi Org. Aga millal on parim aeg korteri sisustamiseks? Ikka siis kui Järva Keskuses on Järvekordne ALE.

Loe edasi

Testi ja vaata, mitu kahjulikku ainet on sinu ja sinu lapse päiksekreemis.

Testi ja vaata, mitu kahjulikku ainet on sinu ja sinu…

Kas sa teda, milline päikesekreem on parim sinu lapsele ja kuidas kahjulikud ained kreemis organismile mõjuda võivad?

Loe edasi

Kuidas valida päikesekreemi? Kogu tõde päikesekreemidest!

Kuidas valida päikesekreemi? Kogu tõde päikesekreemidest!

Kas oled ostnud terve elu päikesekreemi ilma, et oleksid osanud neile olulistele asjadele tähelepanu pöörata?

Loe edasi